Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Program muzyczno-kabaretowy połączony z promocją książki Andrzeja Janeczki „Trzeci Oddech Kaczuchy : o życiu i scenie” w Łodzi

Środa 11 kwiecień 2018, 17:00

Zespół powstał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Wielu ludzi zadaje pytanie: „Dlaczego Trzeci Oddech Kaczuchy?”. Ano dlatego, że powstali w 1981 roku, kiedy był pierwszy oddech polityczny, trzeci - dlatego, że była ich trójka: Maja Piwońska, Andrzej Janeczko i Zbyszek Rojek. Ich najbardziej znane autorskie utwory to: „Pytania syna poety”, „Kombajnista”, „Wódz”, „Nie umieraj nam inteligencjo”, „Te dwadzieścia kilka lat”. Nie stronią od pastiszu i parodii. W 1982 roku związali się z Estradą Łódzką i zamieszkali w Łodzi przy ul. Inflanckiej. W TVP Łódź i Radiu Łódź zrealizowali szereg programów i audycji muzycznych (cykliczne: „Dom, poduchy i Kaczuchy”, „Z patelnią i humorem”, „Donosy na głosy”). Od marca fragmenty książki „Trzeci Oddech Kaczuchy: o życiu i scenie” będą prezentowane w Radiu Łódź. Obecnie mieszkają we wsi Ługi, gdzie Andrzej, już drugą kadencję jest sołtysem.

Zespół tworzą: Maja Piwońska (głównie wokalistka) i Andrzej Janeczko (autor tekstów i muzyki piosenek, śpiewa, gra na gitarze). Obchodzą 36-lecie pracy na scenie. W 2017 r. nakręcili recital „Trzeci Oddech Kaczuchy to już 36 lat” dla pr. 2 TVP, gdzie w dekoracji wykorzystano prace graficzne Andrzeja (dyplom z grafiki warsztatowej ASP Łódź).

„Książka to nie są kronikarskie zapiski z historii zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Jest to opowieść prawie beletrystyczna, utkana z anegdot i emocji. Opowiada ona zarówno o czasach młodości mojej i mojej żony Mai Piwońskiej, jak i początkach zespołu w Olsztynie w Roku Wolności 1981, a potem o naszej pracy na estradzie aż do chwili obecnej z najbardziej popularnymi aktorami i artystami.

To podróż, podczas której „poeta i łachmyta” pyta i daje odpowiedzi. Podpisuję się pod tą książką obiema rękami.

Andrzej Janeczko”

Facebook: Andrzej Janeczko Trzeci Oddech Kaczuchy

YouTube: Andrzej Janeczko Trzeci Oddech Kaczuchy

Na spotkanie wstęp wolny! Zapraszamy.

Miejsce : Sala Konferencyjna (II p.) WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102.

Wróć

Partnerzy