Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

„Szalone miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884-1918” - promocja książki w Łodzi

Wtorek 16 kwiecień 2019, 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza 16 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Jackiem Kusińskim i promocję książki „Szalone miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884-1918”. Spotkanie poprowadzi Jakub Wiewiórski.

„Szalone miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884-1918” - książka zawiera materiały prasowe (reportaże) z okresu 1884-1918.

Notatki dają wgląd w indywidualne losy, reflektor rzuca światło na ludzi, uchwyconych w pół ruchu, taka zresztą jest natura dziennikarskich migawek. Możemy się tylko domyślać, co było przed opisaną sceną i co mogło stać się potem. Migają przecież pośród notatek wielkie postaci – Artur Rubinstein jako cudowne dziecko czy Eugeniusz Bodo, którego ojciec, Teodor Junod, gubi dokumenty swoje i syna. Jest też późniejszy zamachowiec Eligiusz Niewiadomski i Zofia Tuwim, skupująca wartościowe książki; może rodzina znakomitego poety? Wreszcie są postacie bezimienne, ale spisanym okruchem swojego życia łapiące za serce, jak choćby Mąkowski, właściciel sklepu spożywczego na Składowej, w latach 1907-1909 najpewniej bankrut wyprzedający majątek, jak sędzia pokoju rewiru piątego, któremu giną albo raczej zostają skradzione psy, nauczyciel tańca popełniający spektakularne samobójstwo pod koniec życia albo skrzywdzone przez pedofili dziecko, którego ojciec robotnik jest oskarżycielem w sprawie sądowej. (Fragment z książki  Szalone miasto)

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Miejsce : Sala Konferencyjna (II p.) WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102.

Wróć

Partnerzy