Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Wystawa „Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP” w Łodzi

Piątek 04 wrzesień 2020

„Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP”

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej są szczególnym wydarzeniem w kalendarzu imprez  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - instytucji  powołanej w roku 1917  jako pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Niemal  wszystkie kluczowe  wydarzenia sierpnia 1920 mają związek z Józefem Piłsudskim, a jego rola  w zwycięstwie Polski nad bolszewikami  jest niepodważalna.  Musimy jednak pamiętać, że działania wojenne i zwycięstwo oręża polskiego nad Armią Czerwoną to tematyka bardzo złożona, wielowymiarowa, budząca nawet pewne  kontrowersje i  spory interpretacyjne wśród  historyków.

Istnieje wiele opracowań omawiających strategiczny geniusz Marszałka i  jego współpracowników, dowódców Wojska Polskiego, których dziełem były plany obrony Warszawy. Do tych dokumentów dotrzeć można bez większych trudności.   Musimy jednak pamiętać, że w zbiorach Biblioteki znajduje się  wiele publikacji, opisujących te dramatyczne dni,  po które czytelnicy  sięgają rzadko, nie uświadamiając sobie z jak rozległym zagadnieniem mają do czynienia. Część prezentowanych  na wystawie zbiorów, z racji daty  wydania podlega specjalnej ochronie i udostępniana jest wyłącznie w czytelniach Biblioteki.

Intencją twórców wystawy jest zaprezentowanie zbiorów WBP dotyczących Bitwy Warszawskiej, począwszy od dokumentów najstarszych  wydanych na przełomie 1920 i 1921 roku, aż po nowości opublikowane w jubileuszowym roku 2020. Ekspozycję tworzą wydawnictwa książkowe,  czasopisma, dokumenty kartograficzne, ikonograficzne oraz dokumenty elektroniczne.

Całość materiału podzielono na grupy tematyczne.  Czytelnicy odnajdą tu informacje dotyczące przyczyn konfliktu polsko-bolszewickiego, przebiegu walk w sierpniu 1920, głównych postaci ze strony polskiej i bolszewickiej, a także  dokumenty wskazujące na ofiarność i zaangażowanie społeczeństwa oraz takie, które omawiają  kwestie stricte wojskowe związane z sytuacją  żołnierzy polskich na froncie, ich uzbrojenie, itp. Każde z wyodrębnionych na wystawie zagadnień może stać się inspiracją do pogłębienia studiów  nad historią  Cudu nad Wisłą.

Na wystawie szczególnie wyeksponowano  bohaterstwo   łodzian i  mieszkańców regionu łódzkiego w czasie walk na przedpolach Warszawy.  Zwiedzający odnajdą  tu dokumenty i materiały ikonograficzne związane ze Stefanem Pogonowskim, Aleksandrem Napiórkowskim, ks. Ignacym Skorupką  oraz Janem Kowalewskim – genialnym kryptologiem, którego wiedza i refleks pozwoliły zmienić  przebieg obrony stolicy.

Poza dokumentami tworzącymi ekspozycję, Biblioteka posiada w swojej kolekcji pokaźny zbiór materiałów, dzięki którym  czytelnicy mogą pogłębić wiedzę w każdym, nawet bardzo niszowym zakresie tematycznym.

Wszelkiej pomocy w dotarciu do dokumentów związanych z Bitwą Warszawską udzielają pracownicy Działu Informacji Naukowej WBP. Tel. 42 6630333, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP” w dniach 10.08-04.09.2020.

Pracownicy Działu Informacji Naukowej

Miejsce : Holl wystawowy (parter, Budynek A) WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102.

Wróć

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń