Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Internowana wolność : stan wojenny w regionie łódzkim w zbiorach WBP w Łodzi

Od Środa 01 grudzień 2021 -  08:00
Do Sobota 18 grudzień 2021 - 15:00

Dział Zbiorów Regionalnych zaprasza na wystawę „Internowana wolność : stan wojenny w regionie łódzkim w zbiorach WBP w Łodzi”, przygotowaną  z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.

Jej celem jest zainteresowanie odbiorcy tym okresem w dziejach Polski i ziemi łódzkiej oraz zachęcenie do zapoznania się z zaprezentowaną literaturą.

Wystawę podzielono według następujących zagadnień: „Karnawał Solidarności”, ogłoszenie stanu wojennego i jego konsekwencje, przebieg w regionie łódzkim, codzienne zmagania mieszkańców z ówczesną rzeczywistością, nielegalne wydawnictwa, oswajanie strachu poprzez humor, satyrę i poezję oraz opór mieszkańców wobec reżimu.

Wystawa jest bogato ilustrowana dokumentami życia społecznego tamtych lat – ulotkami, plakatami, odezwami, przepustkami, wlepkami, listami, komunikatami, kartkami żywnościowymi, fotografiami.

Przedstawiono również portrety wybranych opozycjonistów ziemi łódzkiej.

Odbiorca wystawy może dowiedzieć się (lub sobie przypomnieć), co oznaczały używane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. słowa: bibuła, ekstrema, koksownik, manifestacje spacerowe i wiele innych, ponieważ do każdej z gablot dołączono krótką definicję wybranego wyrazu, zatytułowaną „Ze Słowniczka”.

Wystawa jest czynna w dniach 1-18 grudnia 2021 r. w holu Biblioteki.

Miejsce : WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

Wróć

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń