Łódzkie Czyta

Opowieść Anny Kamińskiej o Simonie Kossak

Wieczór 17 lutego 2016 r. w bibliotece poświęcony był Simonie Kossak. O tej zasłużonej, ale i kontrowersyjnej postaci opowiedziała Anna Kamińska - autorka biografii "Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak". Książka powstała na zamówienie "Wydawnictwa Literackiego", które dostrzegło, że do tej pory nie było rzetelnej biografii Simony. Anna Kamińska podjęła się tego trudnego zadania i rozpoczęła zbieranie materiałów do książki. Odwiedziła krakowską Kossakówkę oraz inne miejsca związane z dzieciństwem i młodością Simony. Do leśniczówki "Dziedzinka" w Puszczy Białowieskiej pojechała w towarzystwie Lecha Wilczka - partnera życiowego Simony. Pomocne w zrozumieniu postępowania "królowej puszczy" okazały się także rozmowy z jej siostrzenicą Joanną, która również porzuciła życie w mieście.
Podczas spotkania w bibliotece zaprezentowane zostały zdjęcia oraz fragmenty audycji radiowych z cyklu "Dlaczego w trawie piszczy?", których autorką była Simona Kossak. W sumie powstało około dwóch tysięcy gawęd o zwierzętach.

Simona Kossak zmarła w 2007 r. Na Podlasiu kultywowana jest pamięć o jej dokonaniach naukowych. W Białymstoku jest ulica Simony Kossak oraz przedszkole jej imienia. W Puszczy Białowieskiej można podziwiać "dąb profesor Simony Kossak".

Anna Kamińska przyznała, że pisanie biografii przypomina śledzenie kogoś i odkrywanie jego tajemnic. Choć Simona Kossak podobno nie miała talentu do rysowania, pięknie malowała słowem w swoich gawędach o zwierzętach.

Spotkanie odbyło się w Powiatowej bibliotece publicznej w Sieradzu. 


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

3 Lis. 2020, wtorek, godz.: 18:00
Spotkanie on-line dla dzieci z Elizą Piotrowską
10 Lis. 2020, wtorek, godz.: 11:00
"Patroni roku 2020" - quiz w Sieradzu