Łódzkie Czyta

„Za zielonymi drzwiami. Wiersze i wspomnienia księdza Jana Twardowskiego”

W czwartek 14 kwietnia 2016 roku gościliśmy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publiczne w Łęczycy Teresę Lipowską – aktorkę teatralną, filmową, telewizyjną, kabaretową oraz Grzegorza Gieraka – aktora teatralnego i filmowego, autora scenariuszy teatralnych. Przedstawili Oni spektakl poetycki inspirowany poezją ks. Jana Twardowskiego „Za zielonymi drzwiami”. Wiersze księdza Twardowskiego były pełne obrazów lat młodzieńczych, domu rodzinnego, miłości do matki. Wspominał w nich także okres Powstania Warszawskiego, w którym był ranny i stracił wielu najbliższych przyjaciół.

Pani Teresa Lipowska, która znała księdza Twardowskiego, bywała w jego mieszkaniu na Krakowskim Przedmieściu przy klasztorze sióstr Wizytek podzieliła się z nami bardzo osobistymi wspomnieniami. Ksiądz Twardowski był jej bliski również dlatego, ponieważ udzielał jej ślubu z aktorem Tomaszem Zaliwskim. Ich przyjaźń trwała do ostatnich dni życia księdza Jana.

Pani Teresa niejako na bis przeczytała kilka humoresek autorstwa księdza Jana Twardowskiego.

Wszystko to sprawiło, że wzięliśmy udział w niezwykłym, przepełnionym szczególną atmosferą  wydarzeniu literackim.

Spotkanie zostało zrealizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy i PTTK Ziemi Łęczyckiej w ramach projektu „Podróże po literaturze” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

3 Lis. 2020, wtorek, godz.: 18:00
Spotkanie on-line dla dzieci z Elizą Piotrowską
10 Lis. 2020, wtorek, godz.: 11:00
"Patroni roku 2020" - quiz w Sieradzu