Łódzkie Czyta

Sulawesi (Celebes) - spotkanie z Anną Kufel-Dzierzgowską

Anna Kufel-Dzierzgowska, archeolog i podróżniczka z Sieradza, od lat odwiedza najpiękniejsze zakątki świata. W 2015r. odkryciem Pani Anny była Malezja i Indonezja oraz liczne wsypy należące do tych państw. Zachwyt budzą tam piękne pejzaże, życzliwość i gościnność mieszkańców, egzotyczna flora i fauna, zadbane ulice.

W styczniu 2016r. podróżniczka ponownie odwiedziła ten rejon. Relację z wyprawy na wyspę Sulawesi (Celebes) zaprezentowała czytelnikom Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu 13 kwietnia 2016r.Zainteresowanie turystów budzą tamtejsze budowle. Domy, umiejscowione na wysokich słupach, pokryte są misterną snycerką i pomalowane. Popularne motywy dekoracyjne to kogut i bawół. "Siodłaty" dach wykonany z bambusa pomaga odprowadzać wodę deszczową.

Dla Europejczyków szokujące mogą wydawać się obyczaje związane z pochówkiem. Ciało zmarłego balsamuje się i przez cały rok pielęgnuje jak osobę żyjącą: przebiera, czesze, a nawet sadza przy stole do wspólnych posiłków. Pogrzeb odbywa się dopiero rok po śmierci, a uroczystości z nim związane trwają kilka dni i zaprasza się na nie wielu gości. Na poczęstunek i noclegi dla gości rodzina wydaje spore sumy pieniędzy, żałobnicy przynoszą więc prezenty, często artykuły przeznaczone do spożycia, ale też kartony papierosów, mimo widocznych w wielu miejscach  plakatów informujących o zgubnych skutkach nałogu nikotynowego.

Podczas spotkania można było obejrzeć pamiątki z podróży, przywiezione przez Panią Anię.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

3 Lis. 2020, wtorek, godz.: 18:00
Spotkanie on-line dla dzieci z Elizą Piotrowską
10 Lis. 2020, wtorek, godz.: 11:00
"Patroni roku 2020" - quiz w Sieradzu