Łódzkie Czyta

“Z przygodą przez świat” - spotkanie online z podróżnikami Aleksandrą i Karolem Lewandowskimi

Listopadowy wieczór pełen wrażeń! Tak można opisać spotkanie z Aleksandrą i Karolem Lewandowskimi, podróżnikami, blogerami, autorami książek, którzy opowiedzieli o swojej podróży "busem przez świat" przez drogi i bezdroża Alaski i Kanady.
 

Skąd wziął się pomysł na wyprawę? Inspiracją dla podróżników był film "Into the Wild" ("Wszystko za życie"). Bohater filmu porzuca swoje dotychczasowe życie ruszając w głuszę autostopem i przeżywając różne przygody. Nasi goście zainteresowali się tematem i postanowili, że wyruszą w podróż na Alaskę (na tydzień). Krótka podróż zmieniła się w dłuższą, a z zaplanowanej wycieczki wyszła wyprawa przez trzy Ameryki :) Sama podróż zaczęła się od pierwszego kroku: przygotowania odpowiedniego pojazdu w Chicago. A potem... poszło z górki! Ciekawi ludzie, fascynujące krajobrazy, piękno przyrody (lodowce!), zaskakujące wydarzenia (np. propozycja współpracy reklamowej, która wiązała się z występowaniem w stroju żółtego kurczaka). 

 
Pandemia Covid-19 pokrzyżowała im plany podróżnicze, ale jednocześnie czas przymusowego postoju sprzyja wspomnieniom i refleksjom o naturze człowieka i jego podejściu do świata przyrody. Jak stwierdziła Aleksandra Lewandowska, dzięki temu wszystko nabrało głębi i większej wartości. Po powrocie do domu często tęskni się za egzotyką i podróżami, czekając na kolejne. Warto zwiedzać inne kraje, szczególnie w trybie forsujących wycieczek, ponieważ przekraczanie własnych lęków i barier daje dużo frajdy i pozytywnej energii. Jeśli mamy możliwość podróżowania, zróbmy to, nie czekając na lepszy czas. Spełniajmy swoje marzenia!
 
Karol Lewandowski przedstawiając zalety podróżowania zwrócił również uwagę na niewielkie minusy. "Minusy", które przybrały formę niedźwiedzi grizli. Najlepszym zachowaniem, aby uniknąć "przyjemności" spotkania z nimi jest unikanie zostawiania zapachów. W przypadku baribali lepiej zaskoczyć ich kunsztem pięściarskim...
 
Równie ciekawe były pytania uczestników spotkania online. Dopytywano o kwestie finansowe związane z wycieczkami, o dalsze plany (m.in. planowana jest wyprawa do Meksyku), gdzie wybrać się w pierwszą podróż (podróżnicy sugerowali Bałkany), o to, czy wiek jest przeszkodą w podróżowaniu oraz co stanie się z pojazdami - tutaj zdania są podzielone: albo kamper zostanie przekazany innym albo busy będą sprowadzone do Polski.
 
Co dalej po pandemii? Dalsze podróże "busem przez świat"! Syberia i Alaska Highway. 
 
Dziękujemy za podzielenie się z uczestnikami spotkania online wrażeniami z podróży i pozdrawiamy wszystkich, którzy tak licznie zjawili się na wystąpieniu Aleksandry i Karola Lewandowskich z różnych stron naszego kraju i całego świata!
 
Spotkanie odbyło się 25 listopada 2020 r. w formule online w ramach projektu "Pozwól mi szukać siebie" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
 

Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń