Łódzkie Czyta

Spotkanie z Małgorzatą Sidz

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznawiamy organizację spotkań autorskich w naszej bibliotece. Taką informację czytelnicy przyjęli z radością, bo - jak nam wspominali - tęsknili już za możliwością osobistego spotkania autorów swoich ulubionych książek.
 
10 czerwca 2021 r. mieliśmy przyjemność gościć Małgorzatę Sidz - pisarkę, japonistkę, magistra studiów o Azji Wschodniej, filmoznawczynię. Autorkę zaprosiliśmy do Sieradza, bo zachwyciła nas jej debiutancka książka "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii" wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Finlandię Małgorzata Sidz poznała podczas studiów na Uniwersytecie w Turku. Swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami na temat życia codziennego Finów podzieliła się z czytelnikami. W rankingach najszczęśliwszych krajów świata Finlandia od lat zajmuje czołowe miejsca. Na pochwałę zasługują: piękna natura, dbanie o ekologię, system edukacji i wychowania dzieci, zdrowy tryb życia mieszkańców, wysoki poziom zaufania społecznego, pomoc socjalna, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Niestety, także tam odnotowuje się poważne problemy: osamotnienie, alkoholizm, depresję, przemoc domową, samobójstwa. Fińskim sposobem na wzmocnienie odporności psychicznej jest sisu - przekonanie, że nigdy nie można się poddawać, że zawsze trzeba dążyć do obranego celu wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Podczas spotkania Małgorzata Sidz opowiedziała także o specjałach kuchni fińskiej: pierożkach karelskich, piszczącym serze, dżemie z moroszki. W spotkaniu poświęconym Finlandii nie mogło zabraknąć nawiązania do słynnych Muminków. Na fotografii mogliśmy zobaczyć poduszki, ręczniki, kubeczki, słodycze z postaciami tych sympatycznych postaci. Wielką popularnością wśród Finów cieszy się także Kaczor Donald. Uczestnicy spotkania zadawali liczne pytania. Chcieli się dowiedzieć m.in., w jaki sposób rząd fiński walczył z pandemią koronawirusa.
 

Spotkanie odbyło się z ograniczoną liczbą osób w dużej sali z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, przygotowaliśmy nagranie, które dostępne jest na stronie internetowej biblioteki i Facebooku.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń