Łódzkie Czyta

Andrzej Kacała - człowiek wielkiego serca spotkanie autorskie z cyklu "Ludzie i ich pasje" w Wieluniu

27 września 2012 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu odbyło się spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje” z wielunianinem Andrzejem Kacałą.

Organizatorami spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Wielunia oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Wielunia Janusz Antczak. Było to już 19 spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”, którego celem jest prezentowanie sylwetek wybitnych wielunian, ludzi reprezentujących różne zawody, mających różne pasje a zamieszkujących poza granicami naszego miasta.

Gość spotkania jest podróżnikiem, żeglarzem, miłośnikiem astronomii i science-fiction. Koledzy i znajomi mówią o nim: włóczykij, obieżyświat, tramp, wagabunda, ale jednocześnie omnibus i człowiek wielkiego serca.

Absolwent Wydziału Korespondencji w Językach Obcych, Państwowej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach. Przez wiele lat pracował w działach handlu zagranicznego firm śląskich. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach.

Cztery lata przebywał w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Danii.

Życiowym mottem wieluńskiego podróżnika jest stwierdzenie - „Podróżować – znaczy żyć” Hansa Christiana Andersena.

Przez całe życie realizuje swoje marzenia - zwiedza świat. Brał udział w wielu wyprawach żeglarskich, co pozwoliło mu odwiedzić kilkadziesiąt portów na wszystkich kontynentach. Dwukrotnie odbył podróż dookoła kuli ziemskiej różnymi środkami lokomocji.

Wrażenia i wspomnienia ze swoich podróży zamieścił w dwóch tomach książki „Dzienniki podróży”. Autor w swoich „Dziennikach” wiernie rejestruje przeżycia, przygody i refleksje o odwiedzanych różnych zakątkach naszego globu.

Licznie zgromadzona publiczność w wieluńskiej książnicy, miała okazję obejrzeć przygotowany przez autora pokaz slajdów połączony z komentarzem do każdego zdjęcia. Znalazły się tam informacje o życiu prywatnym począwszy od dzieciństwa aż po współczesność, kolorowe slajdy pokazujące i dokumentujące liczne podróże morskie oraz pobyty w różnych ciekawych i egzotycznych zakątkach świata.

Poprzez prezentowane slajdy autor przekazał publiczności namiastkę tego co oglądał, zwiedzał i poznawał w czasie swoich podróży.

Po obejrzeniu prezentacji goście wieluńskiej książnicy mieli możliwość zadania pytań gościowi. Publiczność była ciekawa różnych faktów i zdarzeń z życia bohatera spotkania, m.in.: skąd wzięła się pasja pływania, czy w rejsach dookoła kuli ziemskiej ktoś mu towarzyszył, wrażenia z podróży trasą „transsyberyjską”, jaki zwiedzany zakątek świata podobał się najbardziej, jak żeglarze radzą sobie z wyżywieniem podczas swoich podróży?

Jak się okazało bohater spotkania pasję pływania miał od najmłodszych lat, kiedy jak sam powiedział pływał: „na wszystkim co utrzymało – utrzymywało się na wodzie, w tym także na krach lodowych”. Pierwsze swoje rejsy odbywał w dzieciństwie, pływając po przyzakładowych stawach w Cukrowni koło Wielunia, na wykonanej własnoręcznie tratwie. Były to pierwsze „dalekomorskie rejsy” przyszłego podróżnika i żeglarza.

Kulę ziemską opłynął samotnie. Wirtualnie miał kontakt ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, któremu w codziennych e-mailach relacjonował swoje wrażenia i przeżycia z podróży.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń