Łódzkie Czyta

Zbigniew Kazimierz Witek wspomina Ambrożego Grabowskiego - spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje” w MiGBP w Wieluniu

25.10.2012 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu, odbyło się 20 jubileuszowe spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”, którego organizatorami było Towarzystwo Przyjaciół Wielunia oraz wieluńska książnica. Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Wielunia Janusz Antczak.

Gościem wieczoru był wielunianin, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwent Wydziału Elektrycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a w latach 1972-2004 pracownik tej uczelni - Zbigniew Kazimierz Witek. Założyciel Instytutu Badań Dokumentacji i Poszukiwań Dzieł Sztuki im. Karola Estreichera oraz Wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomysłodawca i realizator urządzenia Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji w odbudowanej ze zniszczeń wojennych willi prof. Karola Estreichera jr. Autor książek „Dokumenty strat kultury polskiej pod okupacją niemiecką 1939–1944 z archiwum prof. Karola Estreichera jr” oraz trzytomowej publikacji „Karol Estreicher jr (1906-1984)”-  t.1 „Dokumenty tajne i jawne”, t.2 „Losy spuścizny”, t.3 „Życie po życiu”. Twórca cyfrowej metody identyfikacji i zabezpieczania dzieł sztuki. Pomysłodawca i producent cyklu filmów o sztuce „Galeria Artystów Pałacu Sztuki” wydanych na DVD i emitowanych w TVP. Za ratowanie TPSP i spuścizny rodu Estreicherów uhonorowano go Złotym Laurem Krakowa XXI wieku (2003 r.)  i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004 r.).

W 2011 roku Fundacja Kultury Polskiej Filia w Krakowie  nadała „Złoty Laur Zbigniewowi Kazimierzowi Witkowi za mistrzowską pracę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, za troskę o sztuki piękne i ich twórców, za wielki wkład do rozkwitu kultury Krakowa”. Wielka Kapituła Orderu Świętego Stanisława w 2011 roku nadała Kaw. Zbigniewowi Kazimierzowi Witkowi „Krzyż Komandorski CStS”.

Gość spotkania z wykształcenia elektryk, z zamiłowania mecenas sztuki, dokonując autoprezentacji powiedział: „lepiej być marnym historykiem, niż dobrym elektrykiem”. 

W trakcie spotkania wybitny wielunianin przedstawił postać Ambrożego Grabowskiego (1782-1868) -  historyka, księgarza, kolekcjonera archiwaliów, postaci wielce zasłużonej dla podwawelskiego grodu. Grabowski był m.in. pierwszym autorem przewodnika po Krakowie „Historyczny opis Krakowa i jego okolic” z 1822 roku.  Gość z Karkowa opowiadał również o swojej  drodze od elektryki do sztuki oraz o osobach zasłużonych dla Towarzystwa, którego od 16 lat jest prezesem. Opowieści o sztuce Prezes Zbigniew Kazimierz Witek urozmaicił anegdotami oraz bardzo ciekawymi rekwizytami.

Podczas spotkania obdarował publiczność zgromadzoną w wieluńskiej książnicy publikacjami wydanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń