Łódzkie Czyta

Jubileusz Koła Literackiego Anima

W piątkowy wieczór 16 listopada Koło Literackie "Anima" obchodziło jubileusz 10-lecia działalności. Uroczysty wieczór wspomnień zorganizowano w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Przybyli goście nie tylko z Sieradza, ale także z Konstantynowa Łódzkiego, Zduńskiej Woli, Łodzi i Warszawy. Czytelnia była pełna miłośników poezji. Wśród zaproszonych była m.in. pani Dorota Ryl, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, która na ręce Marii Duszki, opiekunki „Animy”, przekazała list gratulacyjny od Zarządu Województwa Łódzkiego. Pismo z gratulacjami i życzeniami wystosował także pan Dariusz Olejnik, Starosta Sieradzki.

Poeci zaprezentowali całą paletę swoich umiejętności. Można było posłuchać piosenek, wierszy lirycznych, satyrycznych oraz utworów dla dzieci. Swoją twórczość zaprezentowali: Agnieszka Jarzębowska, Jolanta Miśkiewicz, Halina Olbińska, Maria Duszka, Katarzyna Jeznach, Anna Michalska, Alicja Królewicz, Magdalena Król i Dariusz Staniszewski. Odczytano również wiersze poetów, którzy z różnych przyczyn nie mogli przybyć na spotkanie: Mariki Kmieć – Wymazały, Jacka Brzostowskiego i Artura Lewandowskiego; zaprezentowano utwory zmarłego kilka lat temu Jarosława Maja. Recytacje przeplatane były piosenkami sieradzkiego barda Zbigniewa Paprockiego. Publiczność nie szczędziła braw. Poeci otrzymali wiele kwiatów, usłyszeli mnóstwo pochwał, zachwytów i dobrych życzeń.

A na koniec - w naszej nowocześnie zaaranżowanej wypożyczalni - był szampan i tort z napisem „Szczęśliwe miasta, które mają swoich poetów.”

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do czytelni PBP (ul. Żwirki i Wigury 4) na wystawę prezentującą dotychczasowy bogaty dorobek Koła Literackiego „Anima. A także na stronę internetową Marii Duszki:
www.maria.duszka.pl

A oto wiersz specjalnie na tę okazję ułożony przez Dariusza Staniszewskiego - poetę, bibliotekarza, redaktora naczelnego wydawanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi gazety twórczych bibliotekarzy i przyjaciół "Na Stronie":

Tekst: Dariusz Staniszewski
(można śpiewać na melodię piosenki „Rodzina” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów)

ANIMA

Anima, Anima, Anima, ach, Anima
Anima jest... Anima jest the best!
Lat dziesięć jej mija, więc gala jest fest!

Alina pasjami biegała nad stawy,
gdzie wierszy pisanie tak weszło jej w nawyk,
że pisała, czy lało, czy grzmiało, aż zima
rzuciła w nią śnieżką, wołając: ANIMA! 

Anima, Anima, Anima, ach, Anima
Anima ogrzeje, przytuli, czy wiesz,
w Animie, dziewczyno, stworzysz cud-miód wiersz.

Janek, miast sklecić koszyczek z wikliny,
wiersz sklecił i pobiegł z nim... gdzie? Do Animy!
A Eryk astronom nad statek kosmiczny
przedkładał poemat heroikomiczny

Anima, Anima, Anima, ach, Anima
Marylka przygarnie, zrozumie, zaleci
i sam, bez rakiety, w przestworza odlecisz.

Haneczka pieliła ogródek dzień cały,
pisząc przy okazji sonet doskonały.
Maks bokser, ten ciosów zadawał bez liku,
ale pasją życia były dlań haiku.

Anima, Anima, Anima, ach, Anima
Anima ogrzeje, przytuli, przygarnie.
Rzucony na dechy wyglądałbyś marnie.

Anima, Anima, Anima, ach, Anima
Anima jest... Anima jest the best!
Lat dziesięć jej mija, więc gala jest fest!

 


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń