Łódzkie Czyta

Spotkanie z Januszem Majewskim

10 grudnia 2012 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu gościł Janusz Majewski - reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz, a także autor książek: "Siedlisko", "Zima w Siedlisku", "Mała matura". Wspólnie z żoną Zofią Nasierowską opracował poradnik kulinarny "Fotografia smaku". Reżyser przyznał, że on sam nie gotuje, ale za to lubi jeść. Do pisania książek namawiała go żona, a także Tadeusz Konwicki, który był zachwycony złośliwą i jednocześnie dowcipną odpowiedzią Janusza Majewskiego na pewne urzędowe pismo.

Okres przedświąteczny skłonił Janusza Majewskiego do wspomnień z czasów dzieciństwa i młodości. Mogliśmy posłuchać o czasach lwowskich i nauce w krakowskim gimnazjum. Nasz dostojny Gość jako uczeń często płatał figle nauczycielom. Echa tych zdarzeń oraz galerię wspaniałych, choć często oryginalnych belfrów można znaleźć w "Małej maturze". W wersji filmowej tej opowieści w rolę pedagogów wcielili się m. in. Dorota Segda, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz. Po latach licznych przeprowadzek Zofia Nasierowska i Janusz Majewski zamieszkali w Laśmiadach na Mazurach. Wreszcie poczuli, że jest to ich miejsce na Ziemi.

Spotkanie poprowadziła Hanna Mirska-Grudzińska - właścicielka Wydawnictwa Marginesy, które publikuje książki Janusza Majewskiego.

 


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń