Łódzkie Czyta

„Mrożek. Próba” spektakl Koła Teatralnego działającego przy MiGBP w Wieluniu

5 lutego 2013 roku w naszym mieście miało miejsce spektakularne wydarzenie. Koło Teatralne działające przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu zaprezentowało wieluńskim teatromanom spektakl „Mrożek. Próba”, przygotowany na podstawie twórczości Sławomira Mrożka. Tym razem, piąta już odsłona bibliotecznej sceny teatralnej, miała miejsce w gościnnych progach Wieluńskiego Domu Kultury. Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość skonfrontowania opinii niektórych krytyków literackich i teatralnych, że sztuki Sławomira Mrożka już się zestarzały.

Spektakl wyreżyserowany przez instruktorkę koła teatralnego Mariolę Wardęgę, stał się opowieścią o powstaniu teatru. Warstwa wewnętrzna, warsztatowa nie była w nim najważniejsza, stanowiła jedynie chwyt kompozycyjny. Tworzywem spektaklu było przede wszystkim „Tango” dramat opublikowany przez Mrożka w 1964 roku. Ale nie tylko.

Wieluńscy teatromanii mieli okazję odnaleźć w spektaklu fragmenty innych tekstów Mrożka, w tym dwóch dramatów „Śmierć porucznika” i „Ambasador”.

Myślą przewodnią sztuki przygotowanej i zaprezentowanej przez Koło Teatralne działające przy MiGBP w Wieluniu, była chęć przekazania i jednocześnie uświadomienia odbiorcom sztuki,  iż takie zjawiska, jak obłuda, nonsens, absurd tak łatwo się odradzają.

Publiczność zgromadzona 5 lutego w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury była pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu z jakim został przygotowany spektakl. Zachwyt budziła reżyseria sztuki, gra aktorska oraz scenografia.

Cieszy fakt, iż członkowie koła teatralnego tj. studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku    oraz uczniowie wieluńskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, tak znakomicie integrują się wokół przedsięwzięć literacko-artystycznych, których pomysłodawcą jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

Zapraszamy na kolejne odsłony bibliotecznej sceny teatralnej!


Partnerzy