Łódzkie Czyta

Opowieść Mariusza Urbanka o życiu Władysława Broniewskiego

11 lutego 2013 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu odbyło się spotkanie z Mariuszem Urbankiem - autorem wnikliwej biografii "Broniewski: miłość, wódka, polityka". Temat i czas spotkania zostały wybrane nieprzypadkowo. Władysław Broniewski jest patronem biblioteki, a 10 lutego br. minęła 51. rocznica śmierci poety. Mariusz Urbanek dowiódł, że Broniewski to nie tylko sztandarowy poeta PRL-u. Zachwycić można się lirycznymi wierszami poety, a jego utwory poświęcone zmarłej córce porównywane są do "Trenów" Jana Kochanowskiego. Władysław Broniewski jest bohaterem wielu anegdot. Znany był ze swojej kochliwości, a wybranki swego serca zdobywał wierszami. Często zdarzało się, że ten sam wiersz posyłał kilku paniom. Z adoratorami córek (Anki i przybranej Majki) poradził sobie prosząc, żeby w mieszkaniu pozostali tylko ci chłopcy, którzy mają poważne zamiary wobec dziewcząt. Za takie postępowanie Anka i Majka zrobiły ojcu karczemną awanturę.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy archiwalnych nagrań z melorecytacją Broniewskiego oraz kilku współczesnych piosenek skomponowanych do wierszy poety.

Mariusz Urbanek przyznał, że pisząc książkę o Broniewskim chciał zwrócić życiorys człowiekowi, który został z tego życiorysu ograbiony.


Partnerzy