Łódzkie Czyta

Ferie zimowe w filiach MiGBP w Wieluniu

Tegoroczne ferie zimowe w naszych placówkach dzieci spędziły bardzo aktywnie. Na naszych najmłodszych czytelników czekały nie lada atrakcje. Biblioteki przygotowały następujące propozycje spędzenia ferii:

Filia dla Dzieci  
Już po raz kolejny nasza koleżanka z wypożyczalni dla dzieci, Pani Anita Kuś, prowadziła dla czytelników warsztaty plastyczno-techniczne.
Cieszymy się, iż w środę 13 lutego nie tylko nasi najmłodsi czytelnicy wzięli udział w zajęciach, lecz także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu wygospodarowali wolny czas, by do nas dołączyć.
Warsztaty były okazją do zapoznania się z tajnikami techniki decoupage, co stanowiło świetną zabawę we własnoręczne zdobienie przedmiotów.
Po wspólnej, półtoragodzinnej pracy, uczestnicy zajęć z dumą i radością oglądali swoje dzieła, a każdy ozdobiony przez nich przedmiot okazał się niepowtarzalny.

To co dobre, szybko się kończy, dlatego też koleżanki z Filii dla Dzieci, aby umilić ostatnie dni ferii naszym najmłodszym czytelnikom, przeprowadziły kolejne warsztaty plastyczne oraz zabawę w przemieszczanie.
Pani Anita Kuś podczas zajęć plastycznych połączyła papieroplastykę w formie płaskiej z malowaniem. Kawałki papieru, kolorowe wycinki z gazet, farby, kleje i kredki pozwoliły dzieciom stworzyć "z niczego coś ładnego". W ciągu godziny mali czytelnicy własnoręcznie wyczarowali piękne prace.
Miłym akcentem spotkania było zaproszenie do wędrówki po Bibliotece. Pani Barbara Stępień zabrała dzieci w niedostępne na co dzień zakątki. Przyjemną niespodzianką było ogromne, kolorowe pudło wypełnione słodyczami i drobnymi upominkami.

Uczestnicy kolejnego spotkania w Bibliotece dowiedzieli się jakie jest znaczenie ilustracji w książkach dla dzieci i młodzieży? Jak ważny jest kolor? Co sprawia, że ilustrator tworząc je, osiąga zamierzony cel?
Na te i inne pytania wspólnie z bibliotekarką Barbarą Stępień próbowały odpowiedzieć dzieci z Klubu Osiedla Kopernika i Spółdzielczego Domu Kultury na zajęciach w czasie ferii w Bibliotece.
Uczestnicy zajęć dowolną techniką plastyczną stworzyli własny komiks do przeczytanego fragmentu książki. Pomysły były oryginalne...
Zajęcia zakończyły się niespodzianką. Dzieci szukały ukrytej skrzyni skarbów. Zabawa była znakomita a skarb był ukryty w gabinecie Pani Dyrektor.

Filia w Masłowicach
W ramach projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pt: "Znaki dwa - klasa gra" biblioteka otrzymała grę edukacyjną "ZnajZnak". Gra cieszyła się zainteresowaniem młodzieży ze szkół średnich. Gracze uczyli się rozpoznawać symboliczne dla XX wieku znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. W grze, oprócz wiedzy historycznej niezbędny był także refleks i spostrzegawczość – a to gwarantowało oprócz nauki emocje i zabawę.
Dla dzieci w zorganizowano "zgaduj- zgadule" na podstawie najpopularniejszych bajek. Dzieci odpowiadały pisemnie na pytania dotyczące znanych dziecięcych lektur.
Dla najmłodszych czytelników odbyło się głośne czytanie bajek. Dzieci po wysłuchaniu kolorowały wybrane postacie z bajek oraz malowały ilustracje do wysłuchanego tekstu.
Kontynuowano bezpłatne kursy języka angielskiego przez Internet – dla dzieci  "FunEnglish w bibliotece" oraz dla młodzieży "Angielski 123 w bibliotece".


Filia w Rudzie
W pierwszym dniu na  zajęciach "Kwieciste opakowania" dzieci ozdabiały kolorowym papierem plastikowe pudełka po płytach CD i DVD. Tematem drugiego spotkania było "Moje akwarium".
Uczestnicy zajęć wykonali akwaria z dużych przezroczystych plastikowych pojemników.  Każde dziecko tworzyło samodzielnie swoje wymyślone, barwne akwarium,w którym umieściły zrobione z papieru kolorowe muszelki, kamyki, roślinki oraz rybki.
Podczas kolejnego spotkania w bibliotece dzieci z plastikowych butelek  stworzyły "kręgle- potworki", które później posłużyły im do gry w kręgle.
Na kolejnym spotkaniu uczestnicy z papieru i kolorowych resztek włóczki wykonali "zabawki  pomponikowe" i zakładki "duszki" do książek.
Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się zajęcia warsztatowe prowadzone techniką decoupage.
Jedno ze spotkań w bibliotece poświęcone  było ozdabianiu plastikowych pojemników techniką serwetkową.  Dzieci biorące w nich udział przekonały się, że nie muszą być uzdolnione plastycznie aby spełniać się twórczo i otaczać się pięknymi przedmiotami wykonanymi własnoręcznie.
Na zakończenie ferii w bibliotece odbyły się różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe, m.in.: taniec
z piłeczką plastikową na łyżce, rzut plastikowym kółkiem do celu. Uczestnicy spotkania brali aktywny udział w prowadzonych zabawach.

Dzieci w trakcie prowadzonych w bibliotekach zajęć rozwijały swoje zainteresowania, uczyły się pracy w grupie, kreatywności a przede wszystkim dobrze się bawiły. Powstało wiele ciekawych
i kolorowych prac.


Partnerzy