Łódzkie Czyta

Kufer różności

"Wiem jak wygląda piekło". Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

"Wiem jak wygląda piekło". Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Wydawnictwo: Prószyński Media, 2019

Spośród wielu chętnie czytywanych książek – jedna z nich jest dla mnie bardzo cenna i zasłużyła na duże uznanie i miano bestsellerowej.

Książkę jaką gorąco Państwu polecam nosi tytuł: "Wiem jak wygląda piekło" autorstwa Aliny Dąbrowskiej i Wiktora Krajewskiego.

Wiktor Krajewski – dziennikarz przeprowadził wywiad z Aliną Dąbrowską – jedną z nielicznych, żyjących osób, które przeżyły Holocaust.

Ta książka zasługuje na miano zasłużonej – gdyż Pani Alina przeżyła aż Trzy Marsze Śmierci. Przeżyła i opowiedziała koszmar, który wcale nie był snem – był horrorem rzeczywistym, faktycznym.

Dziś po 80 latach od wybuchu II wojny światowej w rozmowie z dziennikarzem odpowiada na pytania i ponownie mierzy się z "upiorami" czasów wojny. W wywiadzie mówi o obozach zagłady, które pozostawiły trwały ślad nie tylko w jej psychice, lecz również na ciele. Doznała mnóstwa okrucieństw i upokorzeń. A teraz z głęboką raną niczym wyrwą w sercu znów musi rozprawić się z przeszłością, ale tym razem w książce.

Jako dwudziestoletnia wówczas dziewczyna musiała zmierzyć się z "potęgą ss-manowską". Skazana za kolportowanie prasy podziemnej została aresztowana. Musiała podpisać dokument, że jest "wrogiem narodu niemieckiego" i została wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau, Ravensbruück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, szła w dwóch marszach śmierci.

Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.

Pani Alina choć to bardzo trudne i ciężkie emocjonalnie, potrafiła dokładnie i ze szczegółami przedstawić obraz czasów okupacji. Pokazując dziennikarzowi na nadgarstku numer obozowy: 44165 wie, że będzie jej towarzyszył, aż do śmierci.

Nie można zapomnieć, nie można przemilczeć i ugasić "płomienia goryczy", uwolnić się od demonów przeszłości.

Dlaczego Alina Dąbrowska uważa, że obóz był jej przeznaczeniem? Jak udało się jej ocalić życie od zagłady? Tego dowie się czytelnik z poruszającej rozmowy z wyjątkowym świadkiem historii.

https://www.empik.com/wiem-jak-wyglada-pieklo-alina-dabrowska-w-rozmowie-z-wiktorem-krajewskim-dabrowska-alina-krajewski-wiktor,p1225351441,ebooki-i-mp3-p

Marta Kudra

Tiziano Terzani, Nic nie zdarza się przypadkiem.

Tiziano Terzani, Nic nie zdarza się przypadkiem.

Warszawa: Świat Książki - Weltbild Polska, 2014

Smutek. Zdecydowanie smutek. Dokładnie to uczucie towarzyszyło mi kończąc książkę Nic nie zdarza się przypadkiem. Już wiem, iż nie przeczytałem dotąd i już zapewne nie przeczytam nic bardziej ważnego, dotykającego spraw najbardziej fundamentalnych. Już żadna inna lektura nie wywrze na mnie tak silnego wrażenia.

Żadna dotąd książka nie zmusiła mnie do tego typu refleksji, nie wywołała tylu myśli oraz emocji. Smutek pomieszany z satysfakcją i przyjemnością obcowania z arcydziełem i sprawami najistotniejszymi w życiu każdego człowieka. Uczucie, jakie towarzyszyło mi podczas kończenia tej opowieści można porównać z odczuciami osoby, która zdobyła najwyższy szczyt Himalajów i już wie, że nie ma nic wyższego na kuli ziemskiej.

Stary mędrzec spotkany na przełęczy w Himalajach wygłasza trudną do zaakceptowania tezę: „…podróżowanie niczemu nie służy. Jeśli ktoś nie ma nic w środku, nie znajdzie też nic za zewnątrz. Daremnie szukać po świecie czegoś, czego nie można odnaleźć w sobie”. Tiziano Terzani – włoski dziennikarz stwierdza: „Uderzyło to mnie. Miał rację”. Podróżowanie było dla Terzaniego formą istnienia. Zajmował się tym zawodowo – jako reporter, uważany przez Ryszarda Kapuścińskiego za jednego z najwybitniejszych – ale również jako pasjonat poznawania innych kultur.

Kiedy dowiaduje się, iż jest chory („Panie Terzani, ma pan raka – powiedział lekarz. […] Wiadomo, zdarza się to wielu ludziom, ale nigdy się nie myśli, że może się to przytrafić właśnie nam.”) instynktownie rusza w drogę. Szuka pomocy, ratunku, uzdrowienia, sensu, przyczyny, cudu, eliksiru życia. Wszystkiego tego poszukuje w krajach Dalekiego Wschodu, którymi zajmował się w swojej pracy korespondenta. Zna te stare kultury i ich dorobek. Odkrywamy je razem z nim, ale autor patrzy okiem sceptyka, okiem racjonalisty wychowanego w kulturze europejskiej.

Dla mnie osobiście nie jest to książka o chorobie, poszukiwaniu uzdrowiciela, czy też cudownej terapii. Owszem, poznajemy wiele metod leczniczych – reporter decyduje się na chemioterapię, radioterapię, pomoc chirurgiczną, ale ratunku poszukuje nie tylko w medycynie klasycznej, lecz równocześnie w metodach alternatywnych - np. ajurweda, energoterapia, akupunktura, joga, taoizm, homeopatia, ziołolecznictwo, reiki, oczyszczanie jelita grubego, muzykoterapia. Terzani odwiedza święte miejsca buddyzmu i hinduizmu, poszukuje guru, mieszka w aśramie.

To nie jest książka podróżnicza, chociaż posiada jej lekkość; to wielki refleksyjny reportaż o poszukiwaniu samego siebie, poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji, istoty życia i cierpienia. Jest to reportaż o bogactwie i różnorodności świata, o zgodzie na los. Jest to traktat o życiu, cierpieniu, umieraniu, podróżowaniu.

„Podróżowanie. Przyjemność całego życia. Pragnienie dorastającego chłopca, które stało się zawodem, sposobem bycia. Zawsze tym samym, a przecież zawsze innym: przygotowania do wyjazdu, podróż, pisanie o niej. Ale jaki jest sens tego wszystkiego? Szczerze mówiąc, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Teraz, kiedy siedziałem na tarasie Ganges View Hotel w Benares, patrząc na wietrzny przepływ najświętszej rzeki świata, a także – tutaj równie nieuchwytną paradę najstarszej ludzkości świata, pojąłem ów sens. Powód tego mojego całego ruchu, nieustannego wyjeżdżania w poszukiwaniu czegoś na zewnątrz, okazał się prosty: nie miałem nic w środku. Byłem pusty. Pusty, tak jak pusta jest gąbka, gotowa jednak nasiąknąć tym, w czym jest zanurzona. […] Gdybym nie podróżował, nie miałbym nigdy nic do powiedzenia, do opisania; nic, nad czym mógłbym się zastanowić.”

Terzani jest znawcą Dalekiego Wschodu. Większość terapii, jakie testuje na swoim organizmie pochodzi z Azji, gdzie spędził trzydzieści lat; niektóre sięgają swymi korzeniami do Indii, gdzie ma swój drugi dom.

Przez wiele lat Terzani był komentatorem wojen, rewolucji, powodzi, trzęsień ziemi; teraz staje się bacznym i wnikliwym obserwatorem swojego ciała i umysłu, które poddaje różnorodnym terapiom. „Podróżowanie było dla mnie zawsze sposobem życia i teraz potraktowałem chorobę, jako kolejną podróż: niedobrowolną, nieprzewidzianą, bez map, do której w żaden sposób się nie przygotowałem, ale która ze wszystkich dotychczasowych wymagała największego zaangażowania i dostarczała najbardziej intensywnych przeżyć.”Czy odnajdzie cudowny lek? Czy rozszyfruje tajemnice starych kultur? Co odkryje?

Na koniec owej fascynującej wędrówki Terzani trafia do położonego w Himalajach małego domku z kamienia i błota; tam właśnie, z sercem lżejszym niż kiedykolwiek, bez pragnień, bez dążeń, przepełniony wielkim spokojem, coś odnajduje…

Co? Przekonajcie się sami. Ale nie tylko kres wędrówki jest ciekawy – inspiruje cała opisana droga.

 Igor Kluczny

 

 

Michael Thomas Ford, Notatki samobójcy.

Michael Thomas Ford, Notatki samobójcy.
Warszawa: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012

 

Na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo interesująca książka, która zapewne umknęła Państwa uwadze. Nie widziałem i nie słyszałem jej recenzji, a jest warta wyróżnienia.

Piętnastoletni Jeff trafia do szpitala psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Ma spędzić czterdzieści pięć dni (podział na rozdziały to notatki z kolejnych dni pobytu w szpitalu), poddany terapii grupowej oraz rozmowom indywidualnym z psychiatrą. Chłopak na samym początku uparcie odmawia zmierzenia się z problemem, ani z uświadomieniem sobie, iż jednak jakiś problem do rozważenia posiada. Nie jest szczery nawet sam ze sobą. Czego wstydzi się tak bardzo, że nie chciał żyć?

Książka na pewno adresowana jest do nastoletniego czytelnika, ale również dorosłemu i dojrzałemu człowiekowi może sprawić sporo przyjemności. Główny bohater mimo młodego wieku to postać bardzo błyskotliwa, inteligentna, wrażliwa, ironiczna.

Książka napisana w formie dziennika ma bardzo wartki nurt opowieści, głównie bazuje na dialogach. Są to myśli, spostrzeżenia, refleksje z oddziału dla wariatów - jak wstępnie ocenia swoje nowe otoczenie wyrwany ze świata szkoły nastolatek - pełne specyficznego humoru, często kąśliwe i szydercze. Książka zdecydowanie posiada walory edukacyjne, lecz nie moralizatorskie. Nie nudzi, lecz zachwyca, wciąga historią, bohaterami, oswaja z problemem inności, odmienności. Napotkani wariaci okazują się normalnymi, może nadwrażliwymi młodymi ludźmi, którzy muszą zmierzyć się z poważnymi problemami, traumami, wchodzeniem w dorosłość, którą odkrywają.

Warto tej książce poświęcić kilka chwil, będzie to czas miło spędzony.
Jest ona godna polecenia wszystkim, którzy pozostają wrażliwi na inność drugiego człowieka. A wszyscy jesteśmy odmienni, inni, dziwni....

Igor Kluczny

 

Margaret Thather, Moje lata na Downing Street.

Margaret Thather, Moje lata na Downing Street.
Warszawa: Dream Music Sp.z o.o., 2012

Żaden współczesny premier nie próbował zmienić Wielkiej Brytanii i jej miejsca w świecie równie radykalnie jak Margaret Thatcher. W książce „Moje Lata na Downing Street” Żelazna Dama odtwarza swój czas u steru władzy, uzasadnia własne przekonania i zdradza metody, jakimi starała się wcielić je w życie.

Brutalnie szczera w ocenie współpracowników; frapująca, jako niewyczerpane źródło wiedzy o najdramatyczniejszych momentach swoich rządów – wojnie o Falklandy, strajkach górniczych, zamachu w Brighton, aferze Westland czy wreszcie trzech kolejnych zwycięstwach wyborczych. Margaret Thatcher daje w tej książce fascynujące świadectwo determinacji i namiętności przeplatających się w cieniu polityki.

Wydanie pamiętników zbiega się z premierą filmowej biografii o Margaret Thatcher pt. „Żelazna Dama” (The Iron Lady); w rolach głównych: Meryl Streep (Golden Globe 2011 dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym, Nagroda Nowojorskich Krytyków Filmowych 2011, BAFTA Award 2011 w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa i nominacja do Oscara 2012 w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa).

Więcej na : http://www.empik.com/moje-lata-na-downing-street-thatcher-margaret,p1046139211,ksiazka-p

Lauren Weisberger, Diabeł ubiera się u Prady.

Lauren Weisberger, Diabeł ubiera się u Prady.
Warszawa : Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, 2013

Andrea Sachs, dziewczyna z małego miasteczka, poszukuje w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki wpływowej redaktor naczelnej jednego z najbardziej prestiżowych pism zajmujących się modą. Szybko przekonuje się, że jej przełożona to klasyczny szef „z piekła rodem”. Andrea żyje w straszliwym stresie, wiedząc, że jeśli przetrwa rok, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie.

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/213364/diabel-ubiera-sie-u-prady

Anna Oleszkowicz, Alicja Senejko, Psychologia dorastania. Zmiany rozwojowe w dobie globalizacji.

Anna Oleszkowicz, Alicja Senejko, Psychologia dorastania. Zmiany rozwojowe w dobie globalizacji.
Warszawa: Wydawnictwo PWN, 2013

Dorastanie jest szczególnym okresem zarówno w życiu nastolatka, jak i jego otoczenia. Aby rozumieć rozwój młodego człowieka, warto zauważyć, jak bardzo wpływają na niego przemiany kulturowo-cywilizacyjne. Procesy globalizacji stwarzają zupełnie nowe, dotychczas nieuwzględniane w teoriach naukowych, warunki rozwoju.

Książka dostarcza odpowiedzi na pytania:

  • jak kształtują się wzorce atrakcyjności fizycznej młodzieży stale korzystającej z mediów,
  • jakie znaczenie mają realne i wirtualne przyjaźnie i związki w dobie portali społecznościowych,
  • jak krystalizuje się tożsamość i światopogląd nastolatka,
  • jak przebiega rozwój poznawczy człowieka     dorastającego w społeczeństwie informacyjnym,
  • skąd się bierze bunt młodzieńczy i jakie są źródła młodzieńczego idealizmu.

Książka pozwala zrozumieć prawidłowości i dostrzec nieprawidłowości rozwoju nastolatków w sferze biologicznej, seksualnej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej.

Więcej na : http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/208280/psychologia-dorastania.html

Anders de la Motte, [Geim].

Anders de la Motte, [Geim].
Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

Henrik HP Pettersson to 30-letni kombinator i próżniak, którego życiowe ambicje mogą być śmiało podsumowane jednym zdaniem: być numerem jeden. Jest zadufany w sobie, beznadziejnie impulsywny, a przy tym dręczy go poczucie bycia niedocenianym. Pewnego dnia znajduje telefon komórkowy, który zaprasza go do tajemniczej Gry Alternatywna Rzeczywistość – gry testującej granice między złudzeniem a rzeczywistością. Po wykonaniu testu próbnego HP otrzymuje szereg fascynujących i niebezpiecznych zadań, które są filmowane, a następnie publikowane na liście rankingowej, ocenianej przez zamkniętą społeczność w sieci. Napięcie w grze rośnie, nagrody są coraz cenniejsze, a fani wystawiają mu świetne noty. HP powoli staje się gwiazdą, dlatego podejmuje się coraz bardziej ryzykownych zadań, by tylko pozostać w grze. Inspektor Rebecca Normén jest jego przeciwieństwem. Kontroluje swoje życie w każdym szczególe i szybko pnie się po szczeblach kariery. Wszystko układałoby się idealnie, gdyby nie anonimowe, niepokojące liściki, które znajduje w swojej szafce. Ktokolwiek je pisze, wie o jej przeszłości więcej, niż powinien. Dlaczego? Czy ktoś się z nią bawi? Podczas gdy gra stopniowo wkracza w życie HP i Rebecki, ich światy nieuchronnie się łączą. Pochłonięty kolejnymi zadaniami HP zaczyna zdawać sobie sprawę, że gra niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.
Kto stoi za tajemniczą rozgrywką?

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/149340/geim

Krzysztof Jaworski, Do szpiku kości

Krzysztof Jaworski, Do szpiku kości.
Wrocław : Biuro Literackie, 2013

Zapis zmagań bohatera z chorobą staje się punktem wyjścia do rozważań o sprawach uniwersalnych, jak przypadek, życie, śmierć... (...)

Marcin Baran pisał o prozie Jaworskiego, iż jest „strasznie śmieszna i potwornie prawdziwa”.
Również tym razem pisarz prezentuje pozycję, w której rzeczywistość zostaje poddana przefiltrowaniu przez cynizm i sarkazm. Zza trafnych, mocno osadzonych w „tu i teraz” obrazów przezierają egzystencjalno-metafizyczne rozważania.

To proza ciężka, bo niesłychanie prawdziwa. Wiele w niej mocnych słów oraz ostrych stwierdzeń, które wydają się jedynym sposobem, by poruszać tematy takie jak choroba czy przypadek.
"Do szpiku kości" stanowi zapis zmagania z samym sobą oraz pytaniami o sens życia i śmierć.


Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/179397/do-szpiku-kosci

Ela Sidi, Izrael oswojony

Ela Sidi, Izrael oswojony.
Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2013

Czy wiedzę o Izraelu czerpiecie z doniesień o wojnie i napięciu na Bliskim Wschodzie, z relacji o atakach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo? Czy Izrael jest już na liście waszych przyszłych podróży?
Przeczytajcie koniecznie tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja, żeby poznać ten kraj od zupełnie innej strony!
Ela Sidi pokazuje taki Izrael, z jakim przyszło się oswajać jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację „otrzymała w pakiecie wraz z mężem, Izraelczykiem”. Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim języku się tu mówi, czy raczej w ilu językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie można zasiąść przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno zostać przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym sankcjonowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy.
Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, w którym codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest „i tak, i nie, i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: Kawa czy herbata? Pół na pół – padła bardzo izraelska odpowiedź”.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/191297/izrael-oswojony

 

Juan Pujol Garcia, Nigel West, Kryptonim Garbo

Juan Pujol Garcia, Nigel West, Kryptonim Garbo. Najskuteczniejszy podwójny agent Drugiej Wojny Światowej.
Warszawa : Wydawnictwo RM , 2013

Najskuteczniejszy podwójny agent drugiej wojny światowej, znany aliantom jako Garbo, Niemcom zaś jako Arabel. Jego "siatkę szpiegowską" w Wielkiej Brytanii doceniono tak bardzo, że został odznaczony... przez obie strony.

W trakcie wojny Garbo przekazywał Niemcom informacje zebrane przez dwudziestu czterech agentów. Wszyscy byli wytworem jego wyobraźni, czego nigdy nie odkryli najlepsi szpiedzy Hitlera. Nawet nie podejrzewali podwójnej gry.

W jednej z najśmielszych operacji szpiegowskich wszech czasów Garbo przekonał Niemców do wydania rozkazu powstrzymującego oddziały, które mogły udaremnić lądowanie aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku (Dzień D). Bez niego druga wojna światowa mogła się potoczyć zupełnie inaczej.

Przez dziesięciolecia prawdziwa tożsamość Garbo trzymana była w ścisłej tajemnicy. Po wojnie zniknął. Wiele lat później, po upozorowaniu własnej śmierci Juan Pujol García wyłonił się z owianego mgłą tajemnicy świata wywiadu. W nowej, uaktualnionej o oryginalne dokumenty MI5 wersji swojej relacji ujawnia kulisy tych niezwykłych wydarzeń.

Więcej na http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/nigel_west/garbo

 

Nikita Pietrow, Stalinowski Kat Polski.

Nikita Pietrow, Stalinowski Kat Polski. Iwan Sierow.
Warszawa : Demart S.A., 2013

Pozbawiony szczególnych talentów, grubiański, zadufany w sobie, sprawny pracownik operacyjny, ale ograniczony i schematyczny w myśleniu – jaki naprawdę był Iwan Sierow, zaufany człowiek zarówno Berii, jak i Chruszczowa, pierwszy szef osławionego KGB? Ze wspomnień ludzi, którzy go znali, wyłania się niezbyt pochlebny obraz. Pisano o nim: „Zna się na przesłuchaniach, wsadzaniu do więzienia i rozstrzeliwaniu. W trudniejszych sferach pracy wywiadowczej orientuje się znacznie gorzej”.
Znakomity rosyjski historyk Nikita Pietrow kreśli pierwszy tak obszerny portret Iwana Sierowa – stalinowskiego zbrodniarza, który zrządzeniem historii wywarł decydujący wpływ na losy całych narodów. To właśnie Sierow przeprowadzał masowe wysiedlenia ludów Północnego Kaukazu i krajów bałtyckich, tłumił polski ruch niepodległościowy w latach 1944-1945, odpowiadał za powojenne represje na terenie Niemiec Wschodnich, brał też udział w stłumieniu powstania węgierskiego w 1956 roku.

Więcej na:  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/203359/stalinowski-kat-polski-iwan-sierow

 

Dominik Rutkowski, Pozostał gniew.

Dominik Rutkowski, Pozostał gniew.
Warszawa: Bellona, 2013

Zachodnie Pomorze, kwiecień 1945 roku. Front z siłą huraganu przewalił się przez okolicę i pognał w stronę Berlina. W Miasteczku - niewielkim niemieckim uzdrowisku - mości się sowiecka komendantura, a udzielną władzę twardą ręką sprawuje kapitan NKWD, Paluchin. Zdobyczne tereny są grabione bezlitośnie, tubylcy wykorzystywani do niewolniczej pracy, w obozie przy dworcu kolejowym gnieżdżą się apatyczni niemieccy jeńcy. Dawni kaci w jednej chwili stają się ofiarami. Chaos pogłębiają błąkający się po okolicy powracający z robót w Niemczech przymusowi robotnicy. Nikt nie wie czy tu jest jeszcze Rzesza, czy już Polska, a może fragment pęczniejącego Imperium Sowieckiego. Do takiego inferno trafia Julian Żurawiecki, któremu Komandir składa propozycje "nie do odrzucenia".
Książka Rutkowskiego to precyzyjnie skonstruowana powieść niespiesznie zmierzająca do dramatycznego finału, która usiłuje odpowiedzieć na pytania: czy w piekle, w jakim znaleźli się bohaterowie jest jeszcze miejsce na uczucia i po prostu bycie człowiekiem?

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197294/pozostal-gniew
oraz na http://clevera.blox.pl/2013/12/Pozostal-gniew-8211-Dominik-Rutkowski.html

Michael Kumpfmüller, Wspaniałość życia.

Michael Kumpfmüller, Wspaniałość życia.
Warszawa: Czerwone i Czarne, 2013

W roku 1923 Franz Kafka z powodu postępującej gruźlicy pojechał do nadbałtyckiego kąpieliska Graal-Müritz dla podratowania zdrowia. Tam poznał Dorę Diamant, córkę drobnego żydowskiego przedsiębiorcy z Pabianic. Miłość Kafki do niej była tak głęboka, że po raz pierwszy w życiu zerwał toksyczny związek z rodzinnym domem i zamieszkał z Dorą. Coraz bardziej upadał na zdrowiu, lecz Dora opiekowała się nim z wielką czułością. Choć jej ojciec nie zgodził się na małżeństwo, była przy umierającym do końca. Paradoksalnie to właśnie dzięki Dorze najcięższy okres w życiu Kafki okazał się dla niego najszczęśliwszym.
Z tej prawdziwej historii Michael Kumpfmüller tworzy subtelną i dobrze udokumentowaną powieść miłosną. Zna dokładnie dzienniki Kafki, jego listy i ostatnie teksty dyskretnie wplata w opowieść. Tak powstała głęboko poruszająca opowieść o życiu i miłości jednego z największych pisarzy na świecie.

Więcej na: http://selkar.pl/wspanialosc-zycia-ostatnia-milosc-franza-kafki
oraz na http://www.wieczniezaczytana.pl/2013/04/wspaniaosc-zycia-opowiesc-o-ostatniej.html

Xavier B. Fernández, Barcelona Jazz Club.

Xavier B. Fernández, Barcelona Jazz Club.
Warszawa: Wydawnictwo Albatros, 2013

Eric Dutch Heinrichs nazywany Holendrem był kiedyś w USA znanym pianistą jazzowym. Grywał z Charliem Parkerem i Milesem Davisem upijał się z Theloniousem Monkiem i przyjaźnił z Billie Holiday. Od dziesięciu lat nie usiadł jednak do fortepianu. Z fałszywym amerykańskim paszportem przemierza Europę ukrywając się w szemranych hotelach imając się przypadkowych zajęć takich jak pomywacz czy tragarz. Ucieka przed Nickiem Pappalardo włoskim gangsterem z Nowego Jorku - dawnym przyjacielem, który w odwecie za zniewagę przybił mu gwoździami dłonie do fortepianu. Kosztem poważnego okaleczenia rąk Holendrowi udało się uciec lecz Pappalardo wyznaczył nagrodę za jego głowę. W listopadzie 1959 Eric przyjeżdża do Barcelony gdzie właśnie odbywa się historyczne spotkanie pomiędzy prezydentem USA a ostatnim dyktatorem Europy. Wydaje się, że zacofana, izolowana od świata Hiszpania stanowi idealne schronienie przed długimi mackami mafii. Czarnoskóremu muzykowi nie jest jednak łatwo nie zwracać na siebie uwagi - tym bardziej, że zaczyna bywać w nowo otwartym klubie Jambore pierwszym jazzowym lokalu w Barcelonie. To tam poznaje niewidomego pianistę Tetego i swoją nową miłość Celię, nawiązuje przyjaźń z jednorękim Bernab - weteranem wojennym o radykalnych poglądach, człowiekiem, który doskonale maskuje swoją prawdziwą tożsamość. W końcu zaczyna układać sobie życie i dzięki mozolnym ćwiczeniom z sukcesem wraca do wykonywania swego zawodu - gry na pianinie. Niestety los chce inaczej. Wciągnięty w morderstwo, w intrygi antyfaszystowskiego podziemia musi stawić czoła temu, przed czym tak usilnie uciekał - swojej własnej przeszłości. I podjąć decyzję, która zaciąży na jego przyszłości...

Więcej na: http://www.poczytaj.pl/271969

Andrzej Stasiuk, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach.

Andrzej Stasiuk, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

"…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów".

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/178744/nie-ma-ekspresow-przy-zoltych-drogach

Grażyna Plebanek, Córki rozbójniczki.

Grażyna Plebanek, Córki rozbójniczki.
Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013

Kobietami jesteśmy między 15. a 35. rokiem życia - tak mówi kultura, w której żyjemy. Póki jesteśmy płodne, a najlepiej i ładne, jesteśmy na piedestale.

Baśnie podsuwają postać macochy z Królewny Śnieżki, dojrzałej kobiety, gotowej zabić z zazdrości o młodość. Nie lubię tej postaci. Dlatego napisałam o kobietach, które nie dają się wtłoczyć w ten schemat. Swoim życiem i twórczością udowadniają, że kobiecość nie ma daty ważności. Pokazują, że po urodzeniu i odchowaniu dzieci, życie jest dla nas. Przedtem i w trakcie też.

Pisarki, tancerki, dziennikarki, psychoterapeutki, arystokratki, mamki, a nade wszystko matki i córki podsuwają nam wzory mocnej kobiecości. Opartej na przekonaniu o własnej sile, a nie na kruchym fundamencie młodości czy urody.

Ich pamiętniki, powieści, notatki zdradzają, że niezgoda na bycie grzeczną tkwi w nas od dawna. Jest podskórnym nurtem, który wybił falami feminizmu. Teraz powinien płynąć bez przeszkód.

Córki Rozbójniczki to nie-powieść autobiograficzna, która relacjonuje moje spotkania z tymi imponującymi, silnymi kobietami. Takimi, jakie poznajemy i w życiu. Zapraszam na spotkanie z nimi.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/180368/corki-rozbojniczki

Roma Ligocka, Wolna miłość.

Roma Ligocka, Wolna miłość.
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2013

Nadzieja na miłość i lepsze jutro…

Romans na przekór metryce, zapomniane uroki codzienności oraz sposoby na oswajanie i pokochanie siebie dzień po dniu to w skrócie najnowsza książka Romy Ligockiej. Autorka z dużą dozą sympatii podpatruje rzeczywistość wskazując najlepsze strony życia.

Miłość z natury swojej i istoty musi być wolna. Ale jak dać komuś miłość nie odbierając mu jednocześnie wolności? Jak kochać dojrzale? Tym, którzy sądzą, że z pierwszą zmarszczką maleje nasze prawo do erotyki, bo może natura tak chce, powiem tylko, że skoro w wielu dziedzinach kpimy sobie z natury – zmieniamy ją i poprawiamy – to dlaczego nie w tej? Miłość. Starość – przyjaciółki czy rywalki? A może obie są w nas jednocześnie?

Ja dzisiejsza, nie jestem już tą wczorajszą i nawet jej sobie nie przypominam. Wokół nas przecież nieustannie zmienia się świat i my się w nim zmieniamy.

Dlatego proszę Państwa: dziś w nocy przestawiamy zegary: niech biją już tylko w naszym własnym rytmie – w rytmie naszych serc.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/193054/wolna-milosc

Alice Munro, Widok z Castle Rock.

Alice Munro, Widok z Castle Rock.
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2013

"Widok z Castle Rock" zajmuje wyjątkowe miejsce w dorobku wybitnej kanadyjskiej autorki. Alice Munro, znana na całym świecie jako mistrzyni opowiadań, tym razem zaskoczyła czytelników i recenzentów, wydając cykl krótkich tekstów tak ściśle ze sobą powiązanych, że czyta się go jak sagę. Opowiadania zawarte w tym tomie składają się na historię rodziny Alice Munro począwszy od ostatnich lat XVIII w. aż po lata dziewięćdziesiąte wieku XX.

Surowe pejzaże Szkocji, podróż przez Atlantyk, życie osadników w spartańskich warunkach, echa wielkiego kryzysu, drugiej wojny światowej i zimnej wojny - na tym tle Alice Munro z właściwą sobie powściągliwą czułością snuje losy własnych przodków i ich przyjaciół. Mimo odmiennej tematyki i kompozycji na kartach Widoku z Castle Rock również można znaleźć to, za co czytelnicy na całym świecie pokochali Alice Munro: psychologiczne napięcie, motyw przekraczania granic i łamania tabu, a także niełatwą miłość.

"Nawet opis prostego życia u Munro zyskuje psychologiczną głębię". ("The Observer")

"Munro jest iluzjonistką, której sztuczek nie da się rozszyfrować". ("Washington Post")

"Alice Munro należy cytować, bo cytat lepiej niż opis odda szlachetną spontaniczność jej prozy". ("New York Times")

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/108920/widok-z-castle-rock

Elżbieta Baniewicz, Gajos.

Elżbieta Baniewicz, Gajos.
Warszawa: Wydawnictwo Marginesy, 2013

Przenikliwy, bogato ilustrowany portret wybitnego, niezwykle lubianego aktora, który już od debiutanckiej roli Janka w Czterech Pancernych cieszy się ogromną popularnością. Książka pozwala prześledzić jego drogę artystyczną, podejrzeć tajemnice warsztatu, dowiedzieć się, co myśli o swoim zawodzie, i przypomnieć sobie jego kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/195063/gajos

Alice Munro, Za kogo ty się uważasz?

Alice Munro, Za kogo ty się uważasz?
Warszawa: Wydawnictwo WAB, 2012

Rose pochodzi z biedniejszej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy. Dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość, składa się na poruszającą i przenikliwą opowieść o dojrzewaniu.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/146129/za-kogo-ty-sie-uwazasz

Vaclav Havel, Letnie rozmyślania.

Vaclav Havel, Letnie rozmyślania.
Warszawa: Wydawnictwo krytyki politycznej, 2012

Jeśli ma istnieć choćby mała nadzieja na sukces, to przyzwoitość, rozum, szczerość, odpowiedzialność, kulturę i tolerancję można propagować tylko w jeden sposób przyzwoicie, rozumnie, szczerze, odpowiedzialnie, kulturalnie i tolerancyjnie. Václav Havel, Letnie rozmyślania napisał latem 1991 roku podczas urlopu w swoim letnim domku na Hradečku w Karkonoszach. To jedyna książka napisana przez Havla w całym okresie pełnienia przez niego funkcji prezydenta. W maksymalnie przystępnej formie przedstawia tu własny program obywatelski, poglądy na najważniejsze sprawy państwowe i społeczne. Prezentuje swoją wizję państwa duchowego, przyjaznego dla wszystkich obywateli, i przekonuje, że polityka jako odpowiedzialna troska o los ogółu nie jest z natury brudna i niemoralna. Jego credo da się streścić w zdaniu, że w polityce, podobnie jak w życiu, należy być przyzwoitym. To niby tak mało, a wciąż jednak tak bardzo dużo.

Więcej na http://www.poczytaj.pl/250632

Dario Ciriello, Egejskie marzenie.

Dario Ciriello, Egejskie marzenie.
Bielsko Biała:Wydawnictwo Pascal, 2011

Pojechali do Grecji na wakacje. Trzy lata później wrócili po błękitne niebo i ... nowe życie.

Zadzwoniłem do Yiánnisa spytać, czy w weekend nie poszliby z nami na drinka i kolację. Yiánnis się wahał.
– Nie mogę planować soboty dzisiaj. Dopiero poniedziałek. Skąd mam wiedzieć, czy będę głodny w sobotę wieczorem. Pogadajmy o tym w piątek albo w czwartek.
I tak pierwszy raz zetknęliśmy się z charakterystyczną cechą greckiej mentalności. Z głęboką niechęcią do planowania czegokolwiek na dalej niż dzień lub dwa. (fragment książki)


Jak ułożeni Amerykanie poradzą sobie w Grecji, gdzie życiowe motto brzmi „co masz zrobić dzisiaj, odłóż na jutro”? Czy przyjaciele - dumny Dr. Yiánnis, lokalny przystojniak, Tákis i urocza córka burmistrza, Ilíana - pomogą im przezwyciężyć kłopoty? I wreszcie: co mają ze sobą wspólnego Pierce Brosnan, George Bush senior i rosyjskie prostytutki?

Jeśli lubicie greckie klimaty albo zachwyciła Was komedia Mamma Mia, koniecznie musicie przeczytać Egejskie marzenie.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/182133/egejskie-marzenie

Angelika Kuźniak, Papusza.

Angelika Kuźniak, Papusza.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.

Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.
Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

Więcej na  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/135371/papusza

Eva Weaver, Lalki z getta.

Eva Weaver, Lalki z getta.
Warszawa: Wydawnictwo Pruszyński i S-ka, 2013

Przejmujący opis wojny widzianej oczami dziecka i jego prześladowcy. Porywające studium ludzkiej odwagi i siły przebaczenia.

Żydowski chłopiec imieniem Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają mu choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny i pomóc zapomnieć innym. Talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza.

Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170120/lalki-z-getta

Gianluigi Nuzzi, Jego świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI.

Gianluigi Nuzzi, Jego świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI.
Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca,2013

Co naprawdę dzieje się za murami Watykanu – ciemne interesy i pałacowe spiski.

Książka opowiada o historiach, ludziach i lękach, które dzielą dziś Kościół i w które wciągnięte są Włochy i włoska polityka, także polityka rządu Montiego. Listy Vigano, który zaoszczędziwszy miliony dla Watykanu, został zmuszony do dymisji, prywatne darowizny, niewiarygodne działania śledcze watykańskich agentów 007 na terytorium Włoch, prawda o Legionistach Chrystusa i pedofilii – te i inne historie przedstawione przez Nuzziego brzmią niczym kolejne rozdziały thrillera.

To nie zdarzyło się wcześniej nigdy. Nikomu nie udało się dostać do pokojów papieskich i przeczytać poufnych not, setek dokumentów, które odsłaniają codzienną niestabilność Kościoła – od bardzo mało przejrzystych interesów po pałacowe spiski.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189609/jego-swiatobliwosc-tajne-dokumenty-benedykta-xvi

Michał Książek, Jakuck. Słownik miejsca.

Michał Książek, Jakuck. Słownik miejsca.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 roku, napisał słownik języka jakuckiego. Wacław Sieroszewski na Syberię trafił dziesięć lat wcześniej, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitne dzieło etnograficzne Dwanaście lat w kraju Jakutów. Michał Książek pojechał do Jakucji z własnej woli. Podążając śladem swych wielkich poprzedników, przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców.

Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą część roku, więc określeń dla różnych rodzajów śniegu i mrozu jest bez liku, a chłód bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zimy.

Odmieniając jakuckie słowa przez polskie przypadki, Książek pisze swoistą gramatykę tych odległych, a przecież bliskich nam, śnieżnych przestrzeni.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154984/jakuck-slownik-miejsca

Sławomir Koper, Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej.

Sławomir Koper, Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej.
Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 2013

Sławomir Koper powraca do czasów Drugiej Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce przedstawia świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu. Jak zwykle opisuje życie prywatne swoich bohaterów, ich miłości, sukcesy i rozczarowania. A wszystko na tle niezwykle barwnej epoki.

Niektóre z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, inne zazdrośnie strzegły swojej prywatności. To była niezwykła plejada: Smosarska, Pogorzelska, Mankiewiczówna, Halama, Barszczewska, Bodo, Żabczyński, Jaracz, Osterwa, Węgrzyn. A do tego polskie medalistki olimpijskie: Konopacka, Walasiewiczówna, oraz finalistka Wimbledonu. Jak zwykle autor nie zapomina o wzajemnym przenikaniu się środowisk; gośćmi scen kabaretowych bywali przecież politycy, a minister Ignacy Matuszewski poślubił Halinę Konopacką. Sukcesy tenisowe Jadwigi Jędrzejowskiej zadecydowały o nakręceniu słynnej Jadzi, gdzie w główne role wcielili się Jadwiga Smosarska i Aleksander Żabczyński.
Jak zwykle u tego autora atutem książki jest lekka i potoczysta narracja, Koper obficie cytuje pamiętniki, listy i relacje prasowe, co dodaje pracy autentyczności. To znakomity opis epoki, która zniknęła wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/174670/gwiazdy-drugiej-rzeczypospolitej

Małgorzata Rejmer, Bukareszt. Kurz i krew.

Małgorzata Rejmer, Bukareszt. Kurz i krew.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

„Bukareszt jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.”

Zapytałam przyjaciół, co jest pięknego w Bukareszcie. Odpowiedzieli:
Bukareszt jest jak ciastko kupowane w niedzielę, niby czekoladowe i słodkie, ale z gorzką polewą. Nie znajdzie się tu łatwego piękna.
Bukareszt to realizm magiczny.
Bezwstyd, histeria stylu, fasadowość. Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne.

Dostałam też zdjęcie: nogi w czarnych rajtuzach i kolorowych skarpetkach, wetknięte do plastikowego kosza. Nurkujący manekin, który chce się utopić w śmieciach. I dopisek: „Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a po wyjeździe i tak się umiera z tęsknoty”.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/175021/bukareszt-kurz-i-krew

Peter James, Już nie żyjesz.

Peter James, Już nie żyjesz.
Warszawa: Buchmann Sp.z o.o., 2012

Brighton, rok 1997. Młody policjant Roy Grace, zafascynowany swoją pracą, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jego żona Sandy czuje się samotna i nieszczęśliwa. Pochłonięty tropieniem sprawcy serii perwersyjnych gwałtów z ostatnich kilku miesięcy, nie zauważa nadciągającej katastrofy osobistej.

Dwanaście lat później. Czterdziestoletni nadinspektor Roy Grace powoli podnosi się po stracie Sandy, która zniknęła przed dziewięciu laty w tajemniczych okolicznościach. Kieruje dochodzeniem w sprawie tajemniczego gwałciciela fetyszysty, który atakuje kobiety w markowych szpilkach. Analizując psychologiczny profil przestępcy powraca do nigdy niewyjaśnionej serii gwałtów sprzed lat.

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/152704/juz-nie-zyjesz

Nadia Szagdaj, Kroniki Klary Schulz.Sprawa pechowca.

Nadia Szagdaj, Kroniki Klary Schulz.Sprawa pechowca.
Wrocław: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

Breslau, rok 1910. Podczas spektaklu w operze ginie znany baryton. Choć jego śmierć na początku wydaje się nieszczęśliwym wypadkiem, szybko okazuje się, że jest precyzyjnie zaplanowanym spektakularnym morderstwem.

Zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu przestępstwa jako pierwsza pojawia się początkująca detektyw Klara Schulz. Działając na prywatne zlecenie, które otrzymuje od bliskiego przyjaciela śpiewaka, młoda kobieta powoli odkrywa kulisy tego i kolejnych tajemniczych morderstw. Podążając ich tropem, trafia do świata znudzonych, żądnych wrażeń szaleńców, sprytnie zacierających za sobą ślady i mylących nieporadną w trudnym śledztwie pruską policję. Wkrótce Klara przekona się, że praca detektywa, która była jej odwiecznym marzeniem, wymaga od niej poświęceń i może zawieść ją na skraj przepaści.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/168497/kroniki-klary-schulz-sprawa-pechowca

Władimir Sorokin, Zamieć.

Władimir Sorokin, Zamieć.
Wołowiec: Czarne, 2013

Podczas zimowej zamieci doktor Płaton Iljicz Garin pośpiesznie usiłuje dotrzeć ze szczepionką do wsi ogarniętej epidemią tajemniczego boliwijskiego wirusa. Wyprasza konie na stacji i z chlebowozem Chrząkałą rusza na oślep w śnieg. W nieprzeniknionym lodowatym świecie, w białych, niemal narkotycznych przestrzeniach czyha jednak na niego świat rosyjskiego folkloru — odżywają olbrzymy i karły, z zasp wyrastają kryształowe piramidy. Nie wie, czy dojedzie do celu. Nie domyśla się, kto czeka na niego u kresu podróży. W fantasmagorycznej powieści Władimira Sorokina futurystyczna wyobraźnia łączy się z czechowowską narracją, tworząc niezwykłą postmodernistyczną mieszankę.

Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/164304/zamiec

http://krytycznymokiem.blogspot.com/2013/05/zamiec-wadimir-sorokin.html

 

Edwardo Mendoga, Walka Kotów.

Edwardo Mendoga, Walka Kotów.
Kraków: Znak, 2012

Walka kotów to powieść, za którą Eduardo Mendoza został uhonorowany nagrodą Premio Planeta – jednym z największych wyróżnień dla powieści hiszpańskojęzycznej. Nie jest to dla mnie wyznacznikiem, czy książka mi się spodoba, i też nie czuję na sobie presji, że powinna. Jednak powieść, która zdobyła uznanie krytyków, usypia moją czujność w kwestii „wyłapywania” nieścisłości logicznych, czy też innych błędów. Daję się wtedy w całości wciągnąć w świat, który autor przede mną otwiera i pozwalam emocjom ocenić jego talent.

Mendoza na kartach swojej powieści przenosi czytelnika do przedwojennej Hiszpanii, w której rodzi się wojna domowa. Z dużą precyzją oddaje on codzienność mieszkańców Madrytu, będącego centrum konfliktów między zwolennikami republiki, a młodymi falangistami. Wiarygodności całej sytuacji dodają przedstawione postaci historyczne, takie jak generał Fancisco Franco, José Antonio Primo de Rivera – założyciel Falangi, czy prezydent Manuel Azaña. W sam środek politycznych zamieszek trafia znawca historii sztuki, Anthony Whitelands, który na prośbę księcia de la Igualada przybywa do Madrytu, aby ocenić kolekcję dzieł sztuki arystokraty. Jak się okazuje, jest to tylko pretekst. Prawdziwym powodem jego pobytu ma być osąd autentyczności ukrytego w piwnicy nieznanego dzieła Diego Velázqueza, obrazu, który może mieć ogromny wpływ na historię sztuki oraz biografię samego malarza. Od tej pory pełen ideałów i trochę naiwny Anglik będzie musiał dokonywać trudnych wyborów, uciekać przed szpiegiem, wybierać komu można zaufać, a komu należy skłamać. Wszystko to w imieniu priorytetów, które nie zawsze idą w parze z rozsądkiem.

Mendoza stworzył powieść, w której wątki polityczne nie są wyłącznie tłem, idą one jakby w parze z fikcyjną intrygą, dotyczącą świata sztuki. Myślę, że jest to całkiem dobry pomysł, by osobom, które z historią mają pod górkę, nakreślić sytuację Hiszpanii lat trzydziestych w sposób interesujący i lekkostrawny. Troszkę cierpi na tym fabuła, której chciałoby się poznać więcej. Czuć, że akcja związana z Velázquezem jest tylko pretekstem do prezentacji tła politycznego – a szkoda.

Nie mogę przemilczeć emocji, które wzbudził we mnie główny bohater, „ciutkę głupawy w pewnych rzeczach” Anthony. Rodzi on bardzo ambiwalentne uczucia. Chwilami nie mogłam znieść jego lekkomyślności, zwłaszcza jeśli chodzi o kontakty z kobietami… Z drugiej jednak strony oczarował mnie sposób, w jaki patrzył na malarstwo, jak odbierał świat oczami artysty. Gdyby temu spojrzeniu Mendoza poświęcił więcej miejsca, uznałabym Walkę kotów za dzieło sztuki, które pragnę mieć na półce. Niemniej, książkę warto poznać, bo Mendoza pisze wyśmienicie

Więcej na:

http://ajasobieczytam.wordpress.com/2013/05/14/walka-kotow-eduardo-mendoza/

http://in-vissible.blogspot.com/2013/03/e-mendoza-walka-kotow.html

Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską, Ja, my, oni.

Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską, Ja, my, oni.
Warszawa: Agora S.A., 2013

Książka ta zasługuje na uwagę co najmniej z kilku powodów. Warto przyjrzeć się relacji, jaka tworzy się między Purzyńską a Torańską. Pokoleniowa różnica nie jest sztucznie eksponowana, ale i nikt nie stara się jej ukrywać. Purzyńska zachowuje formę "pani", ujawnia zdziwienie, gdy jakiś fragment opowieści jest zupełnie obcy jej doświadczeniom, chce słuchać i jest zainteresowana odpowiedziami.

Z kolei Torańska zwraca się do niej na "ty", nigdy nie traktuje jej z góry, chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami, pokazuje różnice między tym, co jest teraz, a tym, co było przed laty. Pomiędzy rozmawiającymi kobietami tworzy się więź partnerska, jaka powstaje między Mistrzynią a zdolną uczennicą oraz starszą i doświadczoną a młodszą koleżanką po fachu. W tracie lektury tej książki warto zwrócić uwagę na kilka wątków, które pozwalają na potraktowanie tej publikacji jako z jednej strony poradnika dotyczącego dziennikarstwa, z drugiej świadectwa osoby z pasją, postaci wybitnej, dziennikarki doświadczającej na własnej skórze tego, jak bardzo zmieniły się media.

To lektura obowiązkowa nie tylko dla studentów dziennikarstwa. Z pewnością znajdą w niej coś dla siebie i historycy, i humaniści, i specjaliści od komunikacji społecznej, i ludzie – tak po prostu – nieobojętni na to, co się wokół nich dzieje. Torańska umie opowiadać, nie robi uników w przypadku tematów trudnych, ma wykształcony zmysł krytyczny. Okazuje się więc, że ta, która zwykle pytała, pasjonująco sama udziela odpowiedzi. Jej opowieść to całkiem pokaźny fragment polskiego dziennikarstwa.

W tle wybrzmiewają kwestie związane z pasją, odwagą pójścia pod prąd, wątpliwościami etycznymi i kwestiami związanymi ze specyfiką gatunku. Niektóre wypowiedzi Torańskiej to prawdziwe sentencje do zapamiętania. Dowiadujemy się więc, co znaczy pytać tak, by ktoś zechciał w ogóle rozmawiać, jak to jest być zdeterminowanym w osiąganiu postawionych sobie celów, ile wysiłku trzeba włożyć w pracę, której efektem jest tekst traktowany przez odbiorców jako historia warta zapamiętania, czym się różnią polskie wiadomości telewizyjne od amerykańskich czy wreszcie, jak dużo w życiu zależy od przypadku, ale i od postanowienia, że w tej akurat sprawie nie można odpuścić. Bardzo dobre! Do przeczytania raz i do wracania raz po raz.

Więcej na:

http://kultura.onet.pl/ksiazki/receznje-literackie/recenzja-ja-my-oni-teresa-toranska-w-rozmowie-z-ma,1,54

http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/k3Ps/content/ja-my-oni-teresa

Konrad T.Lewandowski, Perkalowy dybuk.

Konrad T.Lewandowski, Perkalowy dybuk.
Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009

Nadkomisarz Jerzy Drwęcki usiłuje pogodzić obowiązki młodego ojca z obowiązkami zawodowymi. Na przeszkodzie stają mu jednak przebudzone wojenne demony. Podwładni odmawiają posłuszeństwa, a surowe decyzje personalne tylko pogarszają sytuację. Wreszcie ofiarą makabrycznego morderstwa pada bliski współpracownik nadkomisarza. Wykrycie zabójcy policjanta staje się kwestią honoru... Nadkomisarzowi przychodzą z pomocą poeta Julian Tuwim, rezolutna żydowska nastolatka Bajle, która chciałaby zostać rabinem, oraz absolutnie niezawodna w sytuacjach wymagających kobiecej intuicji babcia Irena.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35022/perkalowy-dybuk

Kathrin Kompisch, Sprawczynie.

Kathrin Kompisch, Sprawczynie.
Warszawa: Prószyński i S-ka, 2012

Książka Kathrin Kompish zaprzecza stereotypom, zgodnie z którymi kobiety w nazistowskich Niemczech były najwyżej „trybikami” w wielkiej machinie terroru stworzonej przez mężczyzn. Były okrutne, bezwzględne i oddane Führerowi w nie mniejszym stopniu niż najzagorzalsi kaci z obozów zagłady. Jaka była rola kobiet w Niemczech Adolfa Hitlera? Czy były tylko biernymi świadkami wydarzeń, gospodyniami domowymi, żonami, matkami? Nic podobnego. Jako pomocnice sztabowe oraz pomocnice SS odbywały służbę wojenną na terenach okupowanych. Zatrudnione na posterunkach policji i w placówkach SS obsługiwały telefony, dalekopisy i radiostacje. Jako pracownice biurowe grup operacyjnych SS sporządzały raporty o masowych egzekucjach, a jako nadzorczynie SS pilnowały więźniarek osadzonych w żeńskich obozach koncentracyjnych. W gestapo, pracowały jako sekretarki i protokołowały przesłuchania z użyciem tortur. Jako lekarki przeprowadzały eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych i aktywnie współuczestniczyły w hitlerowskiej kampanii eutanazji. Wiedziały, co dzieje się naprawdę, akceptowały to i wspierały reżim na miarę swoich możliwości. „Sprawczynie” brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i miały tego pełną świadomość.

Więcej na http: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/137021/sprawczynie

Katarzyna Michalak, Nadzieja.

Katarzyna Michalak, Nadzieja.
Poznań: Wydawnictwo Termedia, 2012

Pierwszy tom nowej serii „Z czarnym kotem” autorstwa Katarzyny Michalak, bestsellerowej autorki Poczekajki, Roku w Poziomce oraz Sklepiku z Niespodzianką.

Piękna, przejmująca opowieść przede wszystkim dla kobiet!
Jest świat, w którym ojciec bije Lilkę, a Aleksem, Ruskiem, wszyscy poza jego ciotką Anastazją gardzą. I jest Nadzieja, dom-oaza, miejsce pełne miłości, gdzie zło świata nie dociera. Niełatwo tam trafić. Połączeni miłością, która ich trzyma przy życiu, ale zarazem niszczy, Aleks i Lilka muszą przejść długą drogę, nim tam trafią. Czy ich miłość wreszcie się spełni? Czy klątwa Lilith trwać będzie nadal?

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/131298/nadzieja

John Connor, Feniks.

John Connor, Feniks.
Warszawa: Wydawnictwo Rzeczpospolita S.A., 2008

Sierżant Phil Leech ginie od strzału w głowę w swoim samochodzie. W pobliżu leżą zwłoki policyjnej informatorki Fiony Mitchell. Leech prowadził dochodzenie w sprawie handlu narkotykami, Mitchell zapewne miała jakieś informacje na ten temat. W nocnym spotkaniu powinna była wziąć również udział detektyw Karen Sharpe gdyby się zjawiła, z pewnością również już by nie żyła. Teraz, uczestnicząc w zakrojonym na szeroką skalę śledztwie, stara się wyjaśnić nie tylko zagadkę śmierci tych dwojga, ale i dojść do ładu z własną przeszłością. Jeśli tajemnice, które starannie ukrywa, wyjdą na światło dzienne, pod znakiem zapytania stanie nie tylko jej kariera, ale i życie.
Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/29203/feniks

 

 

Jarosław Klejnocki,Opcje na smierć.

Jarosław Klejnocki,Opcje na śmierć.
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012

Anomalia pogodowa, która zaskoczyła żeglarzy na mazurskich jeziorach, złowrogi "biały szkwał", zabrał ze sobą wiele osób. Śmierć jednego z nich, dobrze sytuowanego pracownika banku, Włodzimierza Rawy zdaje się jednak nie być przypadkiem...

Sprawę, z początku potajemnie, potem na wpół oficjalnie, prowadzi smakosz win, miłośnik koszul w krzykliwych kolorach i muzyki zespołu Rammstein - komisarz Ireneusz Nawrocki. Czy przebywający już jedną nogą na emeryturze glina znajdzie mordercę? Czy zdoła pojąć zawiłości jakimi rządzą się bankowe "opcje" i zbilansować towarzyszące im ryzyko?

Kryminał, dla którego tłem są kryzys, finansowe spekulacje i świat bankowych elit.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/155355/opcje-na-smierc

Greg Iles, Anioł z Missisipi.

Greg Iles, Anioł z Missisipi.
Warszawa: Wydawnictwo Albatros A.Kuryłowicz, 2008

Natchez, Missisipi. Odkrycie nagiego ciała zamordowanej uczennicy szkoły średniej wstrząsa miejscową społecznością. Kate Townsend - prymuska, mistrzyni sportowa, stypendystka Harwardu-uchodziła za wzór wszelkich cnót, żywą wizytówkę miasta. Ten wizerunek przysłaniają wychodzące na jaw fakty - bujne życie erotyczne dziewczyny jej ciąża, kontakty z dilerem narkotyków.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48118/aniol-z-missisipi

 

 

Eric-Emanuel Schmitt, Przypadek Adolfa H.

Eric-Emanuel Schmitt, Przypadek Adolfa H.
Kraków:Wydawnictwo Znak, 2012

Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych?
W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć...
Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę - i lepiej o tym nie zapominać.

„Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło - pisze w posłowiu sam autor. - Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/142024/przypadek-adolfa-h

Irene Spencer, Żona mormona : druga z dziesięciu żon, matka trzynaściorga dzieci.

Irene Spencer, Żona mormona : druga z dziesięciu żon, matka trzynaściorga dzieci.
Warszawa: Świat Książki, 2012

Irene Spencer wychowała się w rodzinie mormonów praktykujących poligamię. W dzieciństwie wielokrotnie słyszała, że wielożeństwo to warunek nie tylko pożądany, ale bezwzględnie wymagany dla osiągnięcia nagrody w niebie. W wieku szesnastu lat została więc żoną poligamisty. Nie przypuszczała, że wybrana przez nią droga do nieba będzie prowadziła przez piekło. Skrajna nędza, izolacja od reszty świata, lekceważenie ze strony zajętego innymi żonami męża – oto warunki, w jakich przeżyła 28 lat. W poszukiwaniu lepszego jutra dla siebie i dzieci zdecydowała się na odważny krok ku prawdziwemu światu i wolności, o której dotąd nie miała pojęcia.

Więcej na: http://caffe-lena.blogspot.com/2013/02/zona-mormona-historia-irene-spencer.html

Zygmunt Miłoszewski, Uwikłanie.

Zygmunt Miłoszewski, Uwikłanie.
Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.,2011

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub zależnie od dnia przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć. W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze w centrum miasta zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata, osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej, pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie, rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28663/uwiklanie

 

 

Zygmunt Miłoszewski, Bezcenny.

Zygmunt Miłoszewski, Bezcenny.
Warszawa: Wydawnictwo WAB, 2013

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

 "Bezcenny" to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
"Bezcenny" to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

"Bezcenny" to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor "Uwikłania" i "Ziarna prawdy".

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/176419/bezcenny

Jerzy Mojżeszewicz, Bosa.

Jerzy Mojżeszewicz, Bosa.
Warszawa: Wydawnictwo Nowy Świat, 2013

„Bosa” autentycznie zrodziła się przed kilku laty z radosnego wakacyjnego snu z okolic Pieskowej Skały i miała być męską odpowiedzią na babskie czytadła i bezpłciowe seriale.
Za sprawą pobrzmiewającej zewsząd w powieści muzyki rockowej stała się szybko głosem dobiegających czterdziestki powtórnych debiutantów wykrzykujących ze sceny, że „nigdy w życiu nam nie pokażą, jak się gryzie dżdżownicę!” i nie zdradzą ideału triady „miłość, pokój, muzyka”!
Ale żeby nie było tak miło, „Bosa” to także mroczna opowieść o szarych widmach z przeszłości prześladujących sympatycznych skądinąd bohaterów i radzieckich agentach ingerujących mniej lub bardziej brutalnie w życie naszej ojczyzny, reprezentowanej tu przez małe wielkopolskie miasteczko i jego Bogu ducha winnych mieszkańców.
„Bosa” to wreszcie bajka dla dorosłych z jasnym dla wszystkich przesłaniem na temat prawd ostatecznych, które odkrywa się jednak wciąż na nowo podróżując do krainy szczęśliwego dzieciństwa, Londynu opanowanego przez rosyjskich oligarchów i wyprawy w przerażające zaświaty, do których nam bliżej niż myślimy.

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/192464/bosa

Amos Oz, Wśród swoich.

Amos Oz, Wśród swoich.
Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2013

Wśród swoich to lektura przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.

Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi.

Amos Oz to najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, eseista, prozaik i publicysta. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/143188/wsrod-swoich

Beata Pawlikowska, Blondynka w Chinach.

Beata Pawlikowska, Blondynka w Chinach.
Warszawa: WydawnictwoG+J RBA, 2012

Stuletni emeryci w parku grają w warcaby, ćwiczą tai-chi i recytują wiersze. Kobieta przed zajściem w ciążę przez 2 lata specjalnie wzmacnia swój organizm, żeby dziecko było silne i zdrowe. Dobry lekarz przyjmuje zdrowych ludzi i przepisuje im odpowiednią dietę, bo wiadomo, że najlepszym lekarstwem jest to, co masz na talerzu, a najważniejszym celem tradycyjnej medycyny chińskiej jest zapobieganie chorobom. Prawie wszyscy żyją zgodnie z pozytywną filozofią taoizmu, buddyzmu lub konfucjanizmu, które zalecają bliski kontakt z naturą, pracę nad własnym rozwojem i przyszłością. I tylko Chińczycy potrafią tak zaparzyć herbatę, żeby wydobyć z niej wszystkie szlachetne smaki, ukrytą kroplę miodu albo egzotyczny kwiat.

Więcej na  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/135083/blondynka-w-chinach

Bartłomiej Rychter, Ostatni dzień lipca.

Bartłomiej Rychter, Ostatni dzień lipca.
Warszawa:Wydawnictwo W.A.B., 2012

Warszawa, lato 1944 roku, na ulicach okupowanego miasta czuje się napięcie. Do Wisły zbliżają się wojska sowieckie, hitlerowscy żołnierze z obawą patrzą na wschód. Dwaj nieznający się bohaterowie, Polak i Niemiec, ostatniego dnia lipca rozpoczynają prywatne śledztwa. Starszy strzelec Klaus Enkel usiłuje rozwiązać zagadkę samobójstwa swojego przyjaciela, a adwokat Antoni Chlebowski, członek Armii Krajowej, wyjaśnia okoliczności śmierci radiotelegrafistki. Obaj bohaterowie w swoich przełożonych mają raczej wrogów niż sprzymierzeńców i bardzo wiele ryzykują, a tymczasem w Warszawie wybucha powstanie.

Najnowszy kryminał Bartłomieja Rychtera to dynamiczna opowieść z walczącym miastem w tle. Ostatni dzień lipca łączy w sobie solidną dawkę historii, intrygującą fabułę, realizm psychologiczny i zaskakujący finał.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/140501/ostatni-dzien-lipca

Janina David, Skrawek Nieba.

Janina David, Skrawek Nieba.
Warszawa: Magnum, 2012

Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, pochodząca z zamożnej rodziny żydowskiej autorka miała dziewięć lat i mieszkała w Kaliszu. Uciekając z rodzinnego miasta, znalazła się z rodzicami w Warszawie. Przeżyła bombardowania, głód, powstanie w getcie, skąd przemycona ukrywała się u zaprzyjaźnionej rodziny, a potem w klasztorze i sierocińcu. Jej wydane w wielu krajach niezwykłe wspomnienia z czasów wojny i wczesnych lat powojennych, pisane z perspektywy dziecka, z uwagi na ich wartości literackie i realia historyczne recenzenci postawili obok dziennika Anny Frank. Na podstawie książki powstał ośmiogodzinny serial telewizji niemieckiej ARD, a także adaptacje teatralne.

Skrawek nieba jest pierwszym polskim wydaniem wspomnień żyjącej w Londynie Janiny David.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/157327/skrawek-nieba

Peter Pezzelli, Dom w Italii.

Peter  Pezzelli, Dom w Italii.
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2011

Dwoje samotnych ludzi, smaki i zapachy włoskiej prowincji oraz nadzieja, że nawet po największej życiowej burzy zza chmur może wyjrzeć słońce. Książka, która sprowokowała tysiące Amerykanów do marzeń o słonecznej Italii i z lokalnego dziennikarza Petera Pezzellego zrobiła autora bestsellerowych powieści.

Po śmierci ukochanej żony Anny, Peppi postanawia opuścić Amerykę i powrócić do Villi San Giuseppe, małej wioski we Włoszech, gdzie spędził dzieciństwo. Tam odnajduje Lukę – dawnego przyjaciela, którego zaniedbany ogród okaże się lekarstwem dla szukającego ukojenia Peppiego. Poznaje także Lukrecję, córkę swego druha, która również nosi w sercu żałobę po zmarłym mężu.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/58002/dom-w-italii

Norman Lewis, Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej.

Norman Lewis, Grobowiec w Sewilli. Podróż przez  Hiszpanię u progu wojny domowej.
Wołowiec: Czarne, 2013

Ernesto Corvaja, Sycylijczyk o hiszpańskich korzeniach, polecił zięciowi i synowi odnaleźć w Sewilli rodzinny grobowiec. Podróż w poszukiwaniu rodzinnych korzeni zbiega się jednak z wybuchem walk w Hiszpanii, więc zamiast jechać prosto do celu, dwaj młodzi wędrowcy przemierzają kraj, poznając chcąc nie chcąc niezwykłe miejsca i ludzi. Murarza z Pampeluny pracującego przy budowie seminarium duchownego, a po godzinach dorabiającego produkcją gipsowych popiersi Lenina, ślepca z madryckiej ulicy ostrzeliwanej przez snajperów, kobiety odwiedzające rzeźnie i pijące dla kurażu jeszcze ciepłą krew, kierowcę autobusu do Salamanki, który okazuje się zapalonym przyrodnikiem, lokatorów jaskiń wokół Saragossy, portugalskich adeptów czarnej magii, czarownicę, która "popełniła samobójstwo na stosie", matadora, który ginie w trakcie corridy urządzonej w krótkiej przerwie między ulicznymi walkami, tajemniczego Niemca z fałszywym paszportem i Polaka mordercę. A to tylko niektóre postaci z tego fantastycznego ludzkiego panoptikum. Grobowiec w Sewilli to niezwykły obraz początków hiszpańskiej wojny domowej. Norman Lewis rejestruje sytuacje i galerię ludzkich typów, które umknęłyby nawet Hemingwayowi. A wszystko to na tle krajobrazu, który bezpowrotnie zniknął, zniszczony i zastąpiony przez kurorty i masową turystykę.

Więcej na: http://merlin.pl/Grobowiec-w-Sewilli-Podroz-przez-Hiszpanie-u-progu-wojny-domowej_Norman-Lewis/browse/product/1,1244956.html?gclid=CNb9u4ec67gCFUJc3godCnkAlg

http://kultura.onet.pl/ksiazki/receznje-literackie/recenzja-grobowiec-w-sewilli-podroz-przez-hiszpani,1,5531383

Joanna Wieliczka-Szarkowa, Żołnierze Wyklęci

 Joanna Wieliczka-Szarkowa, Żołnierze Wyklęci
 Kraków: Wydawnictwo  AA, 2013

Fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuraś „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginął w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

To jest książka o trzydziestu trzech dowódcach i ich żołnierzach, wybranych spośród wielu tysięcy uczestników ostatniego niepodległościowego powstania. Joanna Wieliczka-Szarkowa opowiada o ludziach, o których historia miała zapomnieć. Ale historia nigdy nie zapomina. A Polska dziś coraz mocniej upomina się o ich pamięć i sławę.

Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rąk wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie.

Prof. dr hab. Ryszard Terlecki

http://www.religijna.pl/zolnierze-wykleci-joanna-wieliczka-szarkowa

Więcej na :http://historia.org.pl/2013/05/03/zolnierze-wykleci-niezlomni-bohaterowie-j-wieliczka-szarkowa-recenzja/

Bill O’Reilly, Martin Dugard, Zabić Lincolna.

Bill O’Reilly, Martin Dugard, Zabić Lincolna.
Bielsko-Biała: Pascal, 2013

Fascynujący thriller o ostatnich tygodniach życia Lincolna i kulisach udanego zamachu. Pełne napięcia śledztwo dziennikarza i historyka odtwarza dzień po dniu, godzina po godzinie działania prezydenta i zamachowców.

Czy śmierć Lincolna była aktem szaleńca? A może to wynik skrupulatnie zaplanowanego spisku? Do dziś nie wiadomo, dlaczego strażnicy opuścili swoje stanowiska, dlaczego mosty zostawiono otwarte, a telegramy z rozkazem poszukiwania zabójcy nie zostały wysłane.

Brutalna rzeczywistość ogarniętej chaosem wojny Ameryki. Dramat żołnierzy umęczonych konfliktem. I prezydent, który wie, że musi zginąć.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/167123/zabic-lincolna-szokujacy-zamach-ktory-zmienil-ameryke

http://czytajcie.blogspot.com/2013/03/bill-oreilly-martin-dugard-zabic.html

 

Mark Bowden, Zabić Bin Ladena.

Mark Bowden, Zabić Bin Ladena.
Bielsko-Biała: Pascal, 2013

Najnowsza trzymająca w napięciu powieść Marka Bowdena, autora słynnego Helikoptera w ogniu.
 
Dowiedz się, jak doszło do wytropienia śmiertelnie niebezpiecznego terrorysty, który z zimną krwią zabił tysiące ludzi!
 
Mark Bowden odkrywa kulisy misji, w której odnaleziony i zabity został Osama bin Laden. Tym razem genialna kombinacja dziennikarskiego kunsztu i szczegółowego śledztwa ujawni czytelnikowi, jak wyglądały przygotowania do misji. Autor ukazuje polityczne aspekty i przedstawia prezydenta Obamę jako przeciwnika wojny w Iraku.

Więcej na: http://www.empik.com/zabic-bin-ladena-bowden-mark,p1067243342,ksiazka-p?gclid=CNOT0rKJ67gCFQeW3godXWoAKw

Vince Flynn, Amerykański Zabójca.

Vince Flynn, Amerykański Zabójca.
Warszawa: Fabryka Sensacji, 2012

Mitch Rapp ma 22 lata, kiedy najbliższa mu osoba ginie nad Lockerbie w zamachu terrorystycznym. Po roku zostaje zwerbowany do CIA, a po upływie kolejnego wyjeżdża do Libanu, aby wyrwać z rąk terrorystów dwóch amerykańskich zakładników. Na własną rękę podejmuje ryzykowną akcję - jedyną, która może być skuteczna. W egzotycznej scenerii poranionego wojną domową Bejrutu krzyżują się interesy światowego terroryzmu ze światem polityki i biznesu, Mitch zaś musi znaleźć drogę do liderów tego środowiska, rozpracować ich, przechytrzyć i jeśli trzeba zabić. Ryzykuje wszystko, ale przecież ma szanse, jest bowiem najlepszy w swoim fachu. Jest prawdziwą maszyną do zabijania.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154722/amerykanski-zabojca

 

Tom McCarthy, Resztki.

Tom McCarthy, Resztki.
Warszawa: WAB, 2013

Bohater Resztek po wypadku spowodowanym "czymś, co spadło z nieba" wchodzi nagle w posiadanie ośmiu i pół miliona funtów. Pieniądze wykorzystuje, by odtworzyć zdarzenia ze swojej przeszłości. Zatrudnia ludzi, którzy mają je odgrywać wciąż na nowo, z chorobliwą dokładnością rekonstruuje budynek, w którym mieszkał, formułuje szczegółowe zalecenia dla sąsiadów - stara kobieta ma smażyć wątróbkę, łysiejący pianista celowo popełniać błędy...

Kiedy okazuje się, że nie zaspokaja to jego pragnienia autentyczności, milioner zaczyna odtwarzać coraz bardziej drastyczne wydarzenia. Co się stanie, gdy obsesja wymknie się spod kontroli, a rzeczywistość zaczynie niebezpiecznie mieszać się z fikcją?

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/178946/resztki

Mario Puzo, Dziesiąta Aleja.

 Mario Puzo, Dziesiąta Aleja.
Warszawa: Albatros, 2012

Historia rodziny Angeluzzich-Corbo, ale przede wszystkim niezłomnej i dumnej Włoszki, uwięzionej w nieudanym małżeństwie i toczącej heroiczny bój, by wychować szóstkę dzieci w surowym nowym świecie, gdzie w codziennej walce o przetrwanie wdeptywane w ziemię są tradycyjne wartości wyniesione ze starego kraju. Zachwycająca w swojej wymowie druga powieść Puzo. Sfilmowana z Sofią Loren w roli głównej. W poszukiwaniu lepszego życia Lucia Santa porzuca rodzinną Italię i wraz z tysiącami innych imigrantów przybywa do Nowego Jorku, szukając swojego miejsca w rządzącej się prawem silniejszego bezwzględnej miejskiej dżungli.

 Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141847/dziesiata-aleja

http://www.forumksiazki.pl/dziesiata-aleja-mario-puzo-vt18826.html

 

Janusz Majewski, Zima w Siedlisku.

Janusz Majewski, Zima w Siedlisku.
Warszawa: Marginesy, 2012

"Kontynuacja bestsellerowej powieści Siedlisko. Na prośbę czytelników autor napisał dalszy ciąg losów rodziny Kalinowskich i ich mazurskich sąsiadów. W życiu Marianny zachodzi nieodwracalna zmiana. Musi poradzić sobie z losem, który jak zwykle przynosi chwile i tragiczne, i szczęśliwe. Marianna jest silna, jak zwykle szepcze do siebie „Nie dam się!”. Tylko czy teraz rzeczywiście da radę?

Powstaje scenariusz do drugiej części filmu i plan trzeciej, ostatniej części powieści."

Więcej na: http://merlin.pl/Zima-w-siedlisku_Janusz-Majewski/browse/product/1,1165271.html?gclid=CPzFu8eplbgCFYSV3godfCQAwQ

 

 

 

Izabela Czajka Stachowicz, Ocalił mnie kowal.

Izabela Czajka Stachowicz, Ocalił mnie kowal.
Warszawa: W.A.B, 2013

Wybucha II wojna światowa. Bella, ozdoba międzywojennych salonów Berlina, Paryża i Warszawy, trafia do getta. Dzięki staraniom męża, Jerzego Gelbarda, który przekupuje wpływowego gestapowca, tuż przed likwidacją getta w stolicy zostaje przeprowadzona do otwockiego, które rzekomo ma ocaleć. Wkrótce jednak i tutaj zaczyna się rzeź. Bella, cudem unikając kul, ukrywa się w rowie ciągnącym się wzdłuż kolczastych drutów. Tam dostrzega ją Danusia, córka kowala z pobliskiego Dobrzyńca, i pomaga uciec. Sam kowal daje Belli schronienie i melduje ją pod nazwiskiem swojej warszawskiej siostry, Stefanii Czajki. Gdy zawistny sąsiad kowala rozpozna w niej Żydówkę, obie z Danusią wrócą do Otwocka, by tam doczekać końca wojny. Mimo złowrogiej scenerii książka skrzy się humorem. Bella nie przestaje fantazjować w żadnych okolicznościach. Jest jak Szeherezada - opowiada, aby ocaleć.

http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1468

Więcej na: http://czytajcie.blogspot.com/2013/03/izabela-czajka-stachowicz-ocali-mnie.html

 

Douglas Preston, Lincoln Child, Granice Szaleństwa.

Douglas Preston, Lincoln Child, Granice Szaleństwa.
Warszawa: G+J, 2012

Kolejna powieść o losach agenta FBI Aloysiusa Pendergasta! W "Granicach szaleństwa" bohater książek Douglasa Prestona i Lincolna Childa dokonuje wstrząsającego, osobistego odkrycia. Jeszcze wczoraj opłakiwał tragiczną śmierć ukochanej żony... Helen zginęła poturbowana przez wielkiego lwa podczas polowania w Afryce. Wszyscy sądzili, że był to nieszczęśliwy wypadek. Teraz Aloysius dowiaduje się, że w jej strzelbie znajdowały się jedynie ślepe naboje. Komuś zależało, by Helen - która rzadko chybiała celu - nie mogła się obronić przed dzikimi zwierzętami. Pendergast, wspierany przez porucznika D'Agostę, rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci swojej własnej żony. Wychodzą na jaw zdumiewające sekrety z przeszłości Helen, o których Aloysius nic dotąd nie wiedział. Okazuje się, że miała obsesję na punkcie słynnego XIX-wiecznego malarza i przyrodnika Johna Jamesa Audubona. Desperacko poszukiwała jego zaginionego dzieła, zwanego Czarnym Obrazem. Agent zapuszcza się coraz głębiej w gąszcz zagadek, których rozwiązanie znajduje na odległych bagnach Luizjany. Jednak najtrudniejsze pytanie, na które poszukuje odpowiedzi, jest natury prywatnej. Kim naprawdę była kobieta, którą przed laty poślubił?

Preston i Child są mistrzami w budowaniu złożonej fabuły i mnożeniu zagadek, zwłaszcza jeśli chodzi o ujawnianie kolejnych szczegółów z życia słynnego agenta FBI, uwielbianego przez fanów, ekscentrycznego, błyskotliwego Aloysiusa Pendergasta, co czyni jego postać jeszcze barwniejszą i frapującą. Stylowa, mroczna powieść pełna napięcia.
Kirkus Review

Autorzy "Granic szaleństwa" napisali wiele intrygujących thrillerów, uznanych przez krytykę i czytelników na całym świecie. Spod ich pióra wyszły takie książki jak "Relikt", "Relikwiarz", "Gabinet osobliwości", "Martwa natura z krukami", "Siarka", "Taniec śmierci", "Księga Umarłych", "Laboratorium", "Zabójcza fala", "Nadciągająca burza" i "Miecz Gideona".

Więcej na: http://merlin.pl/Granice-szalenstwa_Douglas-Preston-Lincoln-Child/browse/product/1,1140413.html?gclid=COLB9JP-obgCFYGz3godLwgAKg#fullinfo

http://figlarneczytanie.blogspot.com/2012/12/granice-szalenstwa-douglas-preston.html

 

Beata Pawlikowska, Blondynka w Londynie

Beata Pawlikowska, Blondynka w Londynie
Warszawa: G+ J RBA, 2013

Dwadzieścia lat temu pracowałam w  Londynie nielegalnie jako sprzątaczka. Wymiatałam kurz z zakamarków hotelu dla bezdomnych i z własnego serca. Byłam Kopciuszkiem w kraju lepszych ludzi.

Dwadzieścia lat później, w lipcu 2012 r. wracam do Londynu na specjalne zaproszenie Komitetu Igrzysk Olimpijskich. Dostaję złotą pochodnię, oficjalny biały strój i na oczach całego świata biegnę w sztafecie z ogniem olimpijskim.

Kiedyś byłam Kopciuszkiem. Teraz jestem królową. Królową mojego życia.

Beata Pawlikowska

 Najnowsza książka znanej podróżniczki zabiera nas na wędrówkę w czasie i w przestrzeni. Igrzyska Olimpijskie w Londynie, wyjątkowo deszczowy lipiec, angielskie śniadanie i udział w sztafecie z ogniem olimpijskim. Beata Pawlikowska zabiera nas też w podróż w przeszłość do czasów, kiedy jako Kopciuszek przybyła do Londynu z komunistycznej Polski i pracowała nielegalnie jako sprzątaczka w hotelu dla bezdomnych. Ale Kopciuszek – jak pisze Beata Pawlikowska -  to tylko stan umysłu. Równie łatwo można stać się Jamesem Bondem.

http://www.empik.com/blondynka-w-londynie-pawlikowska-beata,p1073517488,ksiazka-p?gclid=CNvD7ofh6rgCFQ5b3goddC0AgA

 

Kaziemierz Sowa, Moje Syberyjskie Podróże

Kaziemierz Sowa, Moje Syberyjskie Podróże.
Warszawa: Świat Książki, 2013

 Po pierwsze Kazimierz Sowa jest najfajniejszym księdzem, jakiego znam. Po drugie to mądry i przenikliwy facet, a swoją wiedzę teologiczną łączy z niezwykłą wrażliwością i umiejętnością obserwowania świata i ludzi, którzy go zamieszkują. Po trzecie nie dziwię się, że na cel swoich podróży i pisania wybrał Syberię, bo to kraina prawdziwa na wskroś. Tak jak on sam. Ale nie każdy potrafi to dostrzec, a tym bardziej - opisać. Jemu się udało zrobić to wspaniale i wciągająco, bo nie zasnęłam, dopóki nie skończyłam czytać tej książki! "Jest takie rosyjskie powiedzenie, że na Syberii sto kilometrów to nie odległość, minus 20 stopni to nie mróz, a wódka to nie alkohol" - pisze Kazimierz Sowa. A ja wiem, że każdy z nas powinien ruszyć z nim w tę podróż.
Martyna Wojciechowska

Syberię pokochałem za jej bezkres, niepowtarzalny urok krajobrazów i gościnę, której doświadczy każdy, kto lubi ludzi. Ta kraina przez Polaków bywa często nazywana "nieludzką ziemią". Tam, na każdym niemal kroku widać ślady, jakie zostawiły po sobie lata carskich zsyłek i okres komunistycznego terroru. Ale dla dzisiejszych mieszkańców tej największej geograficznie i najbogatszej części Rosji Syberia jest domem i miejscem normalnego życia. Żeby to zrozumieć, trzeba tam pojechać i trochę pobyć z rdzennymi czy "przyszywanymi" współczesnymi Sybirakami. Pójść z nimi do bani, pojechać na rybałkę, przypomnieć sobie język (którego tak niechętnie uczyliśmy się w szkole), pośpiewać rosyjskie pieśni, a czasem napić się wódki.
Kiedy niedawno znajomy zapytał mnie: "Co cię na tę Syberię tak ciągnie", nie umiałem szybko i jednoznacznie odpowiedzieć. W ciągu ostatnich kilku lat bywam tam co najmniej dwa razy w roku i wciąż odnajduję nowe miejsca, które "jeszcze muszę zobaczyć", a swoista surowość i czasem jakieś prozaiczne utrudnienia wcale mnie do tych podróży nie zniechęcają. Przeciwnie, nadal mam ochotę kolejny raz tam pojechać.
Kazimierz Sowa

http://merlin.pl/Moje-syberyjskie-podroze_Kazimierz-Sowa/browse/product/1,1205030.html?skad=saqvvfenpn&gclid=CM20qKSX67gCFcVY3god0QMAxA#fullinfo

Więcej na: dofi.com.pl/syberyjskie-podroze-ksiedza-sowy/‎

Błażej Przygodzki, Z Chirurgiczną Precyzją

Błażej Przygodzki, Z Chirurgiczną Precyzją
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2013

Thriller medyczny mocno osadzony w polskiej popkulturze.

Historia zaczyna się jak thriller Hitchcocka: biznesmen zostaje napadnięty  i pobity tak, że staje się warzywem. W tym samym czasie na wrocławskim basenie umiera na udar młody mężczyzna. Obaj byli pacjentami Huberta Kłosowskiego. Policja podejrzewa, że sympatyczny lekarz jest zamieszany   w handel ludzkimi organami. Inspektor Niedźwiecki ma twardy orzech do zgryzienia, tym bardziej, że w dochodzeniu wspomaga go aspirant narkoman, zamieszany w gangsterskie porachunki.

Więcej na: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2482/Z-chirurgiczna-precyzja---Blazej-Przygodzki

 

Elizabeth Gaskell, Żony i Córki.

Elizabeth Gaskell, Żony i Córki.
Warszawa: Świat Książki, 2012

Saga rodzinna autorki powieści Północ i Południe. Skomplikowane losy dwóch rodzin o odmiennym statusie społecznym oraz barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej. Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez matkę, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń wyciąga do niej syn bogatych sąsiadów, Roger… Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postacie bohaterów. Ich skomplikowane relacje ukazują stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii w przededniu nadchodzących zmian obyczajowych i politycznych.

Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123499/zony-i-corki

http://wkreguksiazek.blogspot.com/2012/02/zony-i-corki-e-gaskell.html

http://zapachyksiazki.blogspot.com/2012/01/zony-i-corki-elizabeth-gaskell-uwaga.html

 

Krzysztof Pilawski, Wańka-wstańka.

Krzysztof Pilawski, Wańka-wstańka.
Warszawa: Demart S.A., 2013

W rozmowie z Krzysztofem Pilawskim Janusz Rolicki po raz pierwszy ujawnia niezwykłą historię swego życia. Twórca reportażu wcieleniowego, popularnych w latach 70. telewizyjnych talk-show, król wywiadów-rzek (milion sprzedanych egzemplarzy Przerwanej dekady - wywiadu z Edwardem Gierkiem), jeden z pomysłodawców pierwszej polskiej telenoweli - W labiryncie, buńczuczny redaktor naczelny "Trybuny" fascynująco i barwnie opowiada o karierze dziennikarskiej, funkcjonowaniu mediów w PRL i dzisiejszej Polsce.

Więcej na:

http://www.matras.pl/wanka-wstanka-z-januszem-rolickim-rozmawia-krzysztof-pilawski.html

http://ksiegol.blogspot.com/2013/06/wanka-wstanka-krzysztof-pilawski.html

 

Jan Wallentin, Gwiazda Strindberga.

Jan Wallentin, Gwiazda Strindberga.
Warszawa: Czarna Owca, 2013

Powieść przygodowa, przywodząca na myśl zarówno Julesa Verne’a jak i Indianę Jones. Ekscytująca opowieść o dawnej wiedzy i złu jakie tkwi w człowieku, owiana ciemnymi chmurami wojen i zagłady XX wieku.

Pola lodowe Arktyki pod koniec XIX wieku. Trzech szwedzkich badaczy polarnych ginie podczas niebezpiecznej podróży balonem. Ich ciała zostają odnalezione ponad trzydzieści lat później. Nikt nie zna przyczyny ich śmierci. Niewielu też wie, jaki był prawdziwy powód tej ekspedycji.
Ponad sto lat po powietrznej podróży, w jednym z zalanych wodą kopalnianych korytarzy w Dalarna, pewien płetwonurek amator dokonuje zadziwiającego i jednocześnie przerażającego odkrycia. Zwłoki, których nikt nie szuka, a przy nich stary krzyż, nadal tkwiący w zaciśniętych palcach.
Gdy zainteresowanie mediów wygasa, historia rozbudza emocje w innych kręgach, u różnych stroniących od rozgłosu organizacji i podejrzanych osobników.

Jeden krzyż. Jedna gwiazda. Rozdzielone przez sto lat, ukryte każde osobno - razem tworzą klucz do najlepiej strzeżonej tajemnicy na świecie. Teraz znów ukazały się światu.
Historyk Don Titelmann domyśla się jednak, że jeśli krzyż i gwiazda trafią w niewłaściwe ręce, spowodują katastrofę. Wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w pogoń za gwiazdą, która tworzy drugą część klucza.

Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/159572/gwiazda-strindberga

http://figlarneczytanie.blogspot.com/2013/03/gwiazda-strindberga-jan-wallentin.html

 

Mark Danner, Masakra w El Mozote.

Mark Danner, Masakra w El Mozote.
Warszawa: Wielka Litera, 2013

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Salwadorze wybuchła wojna domowa między dyktaturą wojskową a lewicową partyzantką. Rebelianci skupili się w górach na północy kraju. Pod koniec 1981 r. siły rządowe przypuściły ofensywę. Szkolony przez Amerykanów elitarny rządowy batalion Atlacatl wkroczył do osady El Mozote i wymordował niemal wszystkich jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Zbrodnia była tym bardziej szokująca, że, jak przekonuje Danner, El Mozote nie współpracowało z partyzantką.

Masakra w El Mozote jest ponadczasową przypowieścią o trudnych wyborach politycznych i decyzjach w czasach zimnej wojny, gdy walka z jednym zbrodniczym systemem prowadzi do współudziału w zbrodniach drugiego systemu.

Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/176720/masakra-w-el-mozote

http://bernadettadarska.blog.onet.pl/2013/06/03/walka-o-prawo-do-pamieci-m-danner-masakra-w-el-moz

 

Monika Piątkowska, Życie przestępcze w przedwojennej Polsce : grandesy, kasiarze, brylanty.

Monika Piątkowska, Życie przestępcze w przedwojennej Polsce : grandesy, kasiarze, brylanty.
Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, cały naród ogarnął nieopanowany entuzjazm. Te dwadzieścia lat do dzisiaj zachwyca rozmachem, przyciąga naszą uwagę, intryguje...

 

Błyskawiczny rozwój kraju sprawił jednak, że nie wszyscy dostrzegali niedostatki rzeczywistości, a przecież życie przestępcze to druga strona codzienności dwudziestolecia międzywojennego. Jej królami byli kasiarze, złodzieje, mordercy, oszuści, prostytutki i włamywacze. Handel ludźmi, tragedie ekonomiczne, afery seksualne czy wyrafinowane oszustwa podatkowe nie są dziełem współczesnej cywilizacji, a pomysłowość przestępców dorównywała kreatywności ówczesnych ludzi w innych dziedzinach.

W ciemnych zakamarkach ulic przedwojennej Polski czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i rabusiów, a ich śladem podążała niestrudzona policja. Gazety donosiły o drastycznych morderstwach; niektóre, jak słynna sprawa Gorgonowej, do dziś pozostały niewyjaśnione.

Autorka z pasją detektywa odkrywa mroczne karty przedwojennej Polski. Często dramatyczne, czasem również zabawne. To porywająca opowieść o obyczajowości półświatka, którą czyta się jak najlepszy kryminał.

Więcej na:  http://www.empik.com/zycie-przestepcze-w-przedwojennej-polsce-piatkowska-monika,p1058437231,ksiazka-p

 

 

Sławomir Koper, Życie artystek w PRL.

Sławomir Koper, Życie artystek w PRL.
Warszawa: Czerwone i Czarne, 2013

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka, Jędrusik), przedstawia także te już nieco zapomniane (Anna German, Alina Szapocznikow, Grażyna Bacewicz). Niewątpliwym atutem książki jest rozdział o Halinie Poświatowskiej przedstawiający poetkę w sposób odległy od stereotypów.

Więcej na : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/166947/zycie-artystek-w-prl

 

 

Nikulin Mikołaj, Sołdat.

Nikulin Mikołaj, Sołdat.
Warszawa: Ośrodek „Karta” : „Carta Blanca”, 2013

Szlak Leningrad–Berlin w odważnej, pozbawionej autocenzury relacji żołnierza Armii Czerwonej.
Opowieść Nikołaja Nikulina, wcielonego do wojska w 1941 r., który jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Został odznaczony za bohaterstwo, jednak jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej.
Publikacja tej relacji możliwa była dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, jej wcześniejsze upublicznienie groziłoby autorowi łagrem.

Więcej na:     http://www.empik.com/soldat-od-leningradu-do-berlina-frontowa-prawda-w-opowiesci-szeregowego-zolnierza-armii-czerwonej-nikulin-nikolaj,p1064494811,ksiazka-p

                                                                             

 

 

Wacław Radziwinowicz, Gogol w czasach Google’a : korespondencje z Rosji 1998-2012.

Wacław Radziwinowicz, Gogol w czasach Google’a : korespondencje z Rosji 1998-2012.
Warszawa: Agora, 2013

Autor stworzył obraz Rosji rozpiętej między wciąż żywymi absurdami rodem z Gogola i Czechowa a

 

nieznośnym dziedzictwem człowieka sowieckiego. Kraju jak mówią sami Rosjanie, o historii nieprzewidywalnej, kraju przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa człowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów.

Radziwinowicz nie tyle próbuje zrozumieć przerażający rosyjski świat, co wiernie relacjonuje go czytelnikowi. Uzmysławia, że taki koszmar istnieje. W XXI wieku, w kraju, który pretenduje do miana światowego potentata.
Czytamy więc o matkach żołnierzy poległych w wojnie czeczeńskiej, które szukają zwłok swoich synów w wagonie pełnym rozkładających się niezidentyfikowanych ciał, o szahidkach, zdesperowanych czarnych wdowach, które na własną rękę wymierzają sprawiedliwość, o kontrowersyjnym poszukiwaniu winnych ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie, o milicjantach, pogardliwie nazywanych przez obywateli „mentami”, którzy są trochę lepszymi bandytami, bo więcej im wolno, o zabójstwach politycznych i wzajemnych interesach grup przestępczych z organami państwowymi. W książce nie brakuje także te

 

kstów o nieco lżejszym wydźwięku, zwracających uwagę na poczucie humoru Rosjan. Przywoływana jest historia nieprzyzwoicie drogiego zegarka patriarchy Cyryla i jego tajemnicze znikanie na fotografiach. Czytamy także o kolejnej pożywce dla drwin internautów, czyli wyprawie Miedwiediewa, jeszcze wtedy prezydenta, która łudząco przypominała fabułę Rewizora Nikołaja Gogola, gdy ogarnięte paraliżującym strachem przed „inspekcją góry” władze regionu porozrzucały na polach dorodne arbuzy, mimo że trwał stan klęski nieurodzaju wywołany suszą. Niektóre reportaże są zabawne, jednak nie wywołują beztroskiego śmiechu. Wesołość podszyta jest niepokojem, bowiem w Rosji nic nie jest jednoznaczne.
Wacław Radziwinowicz dotyka również obyczajowości rosyjskiej, przedstawia socjologiczne różnice pomiędzy uprzywilejowaną pozycją mężczyzn a kobietami, przygotowywanymi od maleńkości do trudów życia. Rosyjski ruch feministyczny ma na tym polu wiele do zrobienia. Przed Rosjaninem jest stawiany tylko jeden warunek, aczkolwiek i on nie jest obligatoryjny – powinien niezbyt dużo pić. Należy pamiętać, że zastrzeżenie to posiada wielką wagę w kraju, gdzie statystyczny obywatel wlewa w siebie codziennie 250 ml wysokoprocentowego alkoholu.

„Żeby zrozumieć Rosję, wystarczy poczucie humoru i miłość do mojego zwariowanego kraju.”

                                                                                                                Wiktor Jerofiejew

Więcej na: http://www.empik.com/gogol-w-czasach-google-a-radziwinowicz-waclaw,p1065711511,ksiazka-p

                                                                                             

 

 

Mika Waltari, Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu.

Mika Waltari, Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu.
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012

Ostatnie spotkanie z komisarzem Palmu!

Pewnego dnia panna Pelkonen, czterdziestodziewięcioletnia właścicielka teriera, przez przypadek znajduje w parku ciało starszego pana. Dojść do siebie pomaga jej tajemniczy przystojny mężczyzna, który jednak nie chce wezwać policji. Czy to on jest mordercą? Zabójcy wszak, jeśli zaufać wszelkim prawdziwym i fikcyjnym historiom kryminalnym, zawsze wracają na miejsce przestępstwa...
Tak rozpoczyna się ostatnia powieść znakomitego fińskiego pisarza Miki Waltariego z sarkastycznym komisarzem Palmu w roli głównej.

Inteligentny i trzymający w napięciu do ostatniej chwili kryminał, dający czytelnikowi miłe złudzenie, że wie on więcej od wszystkich bohaterów razem wziętych.

Więcej na http: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/115931/tak-mowia-gwiazdy-panie-komisarzu

 

 

 

Anita Werner, Włodzimierz Cimoszewicz, Nieoficjalnie.

Anita Werner, Włodzimierz Cimoszewicz, Nieoficjalnie.
Konstancin: Wydawnictwo Pointa, 2012

Książka jest zapisem rozmowy Anity Werner z Włodzimierzem Cimoszewiczem, utrzymanej w tonie dziennikarskiego wywiadu.

Główny bohater zdejmuje oficjalną maskę i opowiada, wcześniej nieznane, historie z życia osobistego i długiej, politycznej kariery.

Odsłania kulisy wielkiej polityki i wydarzeń, które przeszły do historii. Kreśli „nieoficjalne” sylwetki znanych osobistości. Z humorem wspomina dyplomatyczne przygody, własne wpadki i gafy.

Rozmowa ujawnia nieznane powszechnie oblicze Premiera. Ten poważny, zawsze oficjalny i profesjonalny w każdym calu polityk, okazuje się być człowiekiem z rozbrajającym poczuciem humoru i z dużym dystansem do świata

Więcej na http: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/156774/nieoficjalnie

 

 

Sara Shilo, Krasnoludki nie przyjdą.

Sara Shilo, Krasnoludki nie przyjdą.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

Kiedy przed sześciu laty Mas’ud Dadon, zwany w miasteczku królem falafela, użądlony przez pszczołę upadł w kałużę oleju i umarł, szczęście, które dotąd malowało świat Simony Dadon na różowo, odwróciło się od niej na pięcie. Została sama z gromadką dzieci i nie było jej łatwo utrzymać się na powierzchni. A zza libańskiej granicy raz po raz leciały na miasto katiusze… 

"Krasnoludki nie przyjdą" to znakomita powieść o zwykłych ludziach, którzy w niezwykły sposób radzą sobie z trudną codziennością pogranicza, to opowiedziana na kilka głosów historia młodzieńczych marzeń i bezgranicznej miłości. Sara Shilo z wyjątkową zręcznością rysuje sylwetki swoich bohaterów, śmiało wkraczając w zakazane regiony, niebezpiecznie zbliżając się do tabu. Autorka jest laureatką kilku ważnych izraelskich nagród literackich, m.in. nagrody izraelskiego Ministerstwa Kultury za debiut, Nagrody Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Nagrody im. Pinchasa Sapira.

Więcej na http: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/158044/krasnoludki-nie-przyjda

 

 

 

Ewa Stachniak, Katarzyna Wielka. Gra o Władzę.

Ewa Stachniak, Katarzyna Wielka. Gra o Władzę.
Kraków: Wydawnictwo Znak, 2012

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych, najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

Więcej na http: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/145999/katarzyna-wielka-gra-o-wladze

 

 

Zapytaj Alice

Zapytaj Alice
Warszawa: REMI , 2012

Alice to nieśmiała licealistka z bogatego amerykańskiego domu, która na imprezie nieświadomie bierze LSD. Zafascynowana swoim stanem, stopniowo uzależnia się od narkotyków i doprowadza swoje życie na skraj przepaści…
Alice to może być ktoś, kogo znasz.
Alice to możesz być TY.

Zdumiewający, prawdziwy zapis walki amerykańskiej nastolatki ze śmiertelnie niebezpiecznym światem narkotyków jest wstrząsającym ostrzeżeniem przed plagą, która w tym stuleciu dotknęła większość społeczeństw. Książka nie używając moralizatorskiego tonu skutecznie zniechęca czytelników do kontaktu ze światem narkotyków, pokazując negatywne konsekwencje nałogu.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150787/zapytaj-alice

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150787/zapytaj-alice

 

Anna J. Szepielak, Dworek pod Lipami.

Anna J. Szepielak, Dworek pod Lipami.
Warszawa: Nasza Księgarnia, 2012

Gabriela, autorka bestsellerów, ma dość łzawych czytadeł. Chce napisać wreszcie coś ambitnego. Niestety, wydawca nie podziela jej entuzjazmu. Na dodatek kobieta niezbyt dobrze czuje się w domu niedawno poślubionego męża. Wszystko ma tam stałe miejsce i tylko dla niej nie przewidziano go zbyt wiele. Kiedy więc nadarza się okazja wyjazdu na wieś, Gabriela ochoczo z niej korzysta. Zajmując się zwierzętami i domem przyjaciółki, ma wiele czasu na myślenie. A także pisanie wymarzonej książki... Na oczach czytelnika powstaje opowieść, dzięki której Gabriela zrozumie, czego tak naprawdę pragnie.

http://www.weltbild.pl/Dworek-pod-Lipami_p11789914.html?p_action=3202020001&cm_mmc_o=TBBTkw*bEfwybz*lwzygt*lwzygt&gclid=CJCLs6mjlbgCFQeW3godyDkA1g#longDescr

http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=595861

http://dodeski.pl/dworek-pod-lipami/

 

Marc Eliot, Michale Douglas. Biografia.

Marc Eliot, Michale Douglas. Biografia.
Warszawa: Axis Mundi, 2013

Szczegółowy portret jednego z odnoszących największe sukcesy hollywoodzkiego aktora, Michaela Douglasa.
Trudna, pełna rywalizacji relacja syna z ojcem, hollywoodzką legendą Kirkiem Douglasem, ukształtowała karierę oraz prywatne życie Michaela. Dzięki swej determinacji i kreatywności oraz charyzmie, Michael Douglas zdołał zrzucić z siebie potężny cień rzucany na niego przez słynnego ojca.
Przezwyciężył rodzinną klątwę i stał się sensacją, gdy wyprodukował jeden z filmów wszech czasów Lot nad kukułczym gniazdem. Za produkcję tego fimu zdobył swego pierwszego Oskara. Po sukcesie Lotu nad Kukułczym gniazdem, Michael zdobył pozycję jednego z najbardziej wpływowych aktorów Hollywood, z powodzeniem kontynuował karierę producenta (Seria Miłość, Szmaragd i Krokodyl), tworzył też niezapomniane kreacje w kultowych filmach, Nagi Instynkt, Wall Street, Fatalne zauroczenie i W sieci.
Podobnie jak życie zawodowe, również prywatne życie Douglasa pełne jest nagłych zwrotów, wzlotów i upadków. W książce znajduje się historia jego pierwszego i nieudanego małżeństwa, historia pogłosek o jego niewierności (szczególnie z filmowymi partnerkami, np. Kathleen Turner) i pobytu w ośrodku odwykowym. Z serii tragedii: wylewie ojca, uzależnieniu syna Camerona i własnej walce z rakiem, Michael Douglas wyszedł obronną ręką  rozpoczął nowy szczęśliwy rozdział życia z nową rodziną, którą stworzył z Catheriną Zetą-Jones.

Więcej na: http://www.weltbild.pl/michael-douglas-biografia_p12720298.html?p_action=3202020001&cm_mmc_o=TBBTkw*bEfwybz*lwzygt*lwzygt&gclid=CPqe0YyclbgCFYlc3godvD8A3w

http://wyborcza.pl/1,75517,14168442,Nowe_biografie_Paula_Newmana__Sophii_Loren_i_Michaela.html

 

Janusz Majewski, Siedlisko.

Janusz Majewski, Siedlisko.
Warszawa: Marginesy, 2011

Powieść oparta na scenariuszu kultowego serialu telewizyjnego SIEDLISKO Janusza Majewskiego.

 

 

Do odziedziczonego na mazurskiej wsi domu przenoszą się Marianna i Krzysztof – małżeństwo z Warszawy. Nikt jednak nie lubi panoszących się i wszystko „lepiej wiedzących” warszawiaków, którzy chcą zaprowadzać własne porządki i zmieniać wszystko na „niby lepsze i ładniejsze”. Miejscowa społeczność nie przyjmuje ich z radością, a życie codzienne stanie się trudne i pełne konfliktów. Coś jednak połączy te dwa światy w jeden przyjazny… Będzie to wspólna sprawa, która udowodni, że jedni drugim są bardzo potrzebni. „Miastowi” wrosną w mazurskie środowisko i pokochają je z wzajemnością, a ich dojrzała, wyrozumiała miłość będzie sojusznikiem tej sprawy.

 http://www.empik.com/siedlisko-majewski-janusz,p1044924077,ksiazka-p

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2012/11/siedlisko-janusz-majewski.html

 

Carofiglio Gianrico, Ulotna Doskonałość.

 

Carofiglio Gianrico, Ulotna Doskonałość.
Warszawa: W.A.B., 2012

Wielki bestseller we Włoszech, czwarta powieść z Guido Guerrierim w roli głównej: zaginiona dziewczyna i nietypowa misja adwokata.
Mecenas Guido Guerrieri, samotnik, intelektualista i erudyta, a przede wszystkim specjalista od spraw karnych, otrzymuje kolejną delikatną sprawę do rozwiązania. Do jego kancelarii zgłaszają się zamożni państwo Ferraro. Pół roku wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła ich córka, Manuela. Wszystkie tropy prowadzą donikąd, a jedynym ewentualnym podejrzanym jest jej były chłopak, który ma mocne alibi. Z braku poszlak policja umorzyła śledztwo.
Rodzice dziewczyny nie chcą jednak rezygnować. Czy mecenas Guerrieri zdoła rozwikłać zagadkę i znaleźć odpowiedź na pytanie, co stało się z Manuelą? To było porwanie? Gwałt i morderstwo? A może ucieczka z domu?

Pełen ironii, melancholii i cierpkiego humoru kryminał, w którym miłośnik przystojnego mecenasa odnajdzie zarówno kryminalną intrygę, jak i życiowe rozważania głównego bohatera. Carofiglio stworzył kolejną wciągającą historię, w której niuanse włoskiego prawa przeplatają się z trzymającymi w napięciu zagadkami.

Więcej na: http://www.empik.com/ulotna-doskonalosc-carofiglio-gianrico,p1052751698,ksiazka-p?gclid=CJeU946glbgCFU2R3godlX0AEQ#review

http://kultura.onet.pl/ksiazki/receznje-literackie/recenzja-ulotna-doskonalosc-gianrico-carofiglio,1,5296041,artykul.html

Carlos Ruiz Zafón, Więzień Nieba.

 

Carlos Ruiz Zafón, Więzień Nieba.
Warszawa: MUZA, 2012

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wc

 

iąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się "rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć". Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć.
I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że "prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła".

http://merlin.pl/Wiezien-Nieba_Carlos-Ruiz-Zafon-Carlos-Zafon/browse/product/1,1009589.html?gclid=CJvR-dShlbgCFQYd3god51gA5w#fullinfo

http://blurppp.com/blog/wiezien-nieba-carlos-ruiz-zafon/

 

 

Izabela Czajka Stachowicz, Nigdy nie wyjdę za mąż.

Izabela Czajka Stachowicz, Nigdy nie wyjdę za mąż.
Warszawa: W.A.B, 2012

Warszawa, rok 1922. Młodziutka Bella Hertz po zaledwie dwóch latach małżeństwa postanawia rozstać się z mężem. Nie chce spędzić u jego boku reszty życia, chce poznawać niezwykłych ludzi, podróżować i romansować. Na początek Berlin! Ukochany tatuś wyraża zgodę i wysyła Bellę wraz z jej siostrą Elą za granicę - pierwsza będzie studiować historię sztuki, druga zapisze się do pracowni malarskiej.
W trakcie poważnej rozmowy z ojcem Bella składa deklarację - dość mężczyzn w jej życiu, już nigdy nie wyjdzie za mąż. Niebawem jednak śle z Berlina telegram, w którym zaprasza ojca do siebie, by poznał jej narzeczonego. Wybrankiem jest kolega ze studiów, Chińczyk imieniem Wu, według Belli „malutki, żółciutki i wybornie zabawny".
Wszyscy do niej lgną, co drugi mężczyzna się w niej kocha - głośna i głodna życia Bella działa jak magnes. Spotyka na swej drodze sławy przedwojennej awangardy i pomaga wytyczać „nowe drogi sztuki". Opowieść toczy się od anegdoty do anegdoty, może nie każda jest prawdziwa, ale od żadnej nie wieje nudą.
Nigdy nie wyjdę za mąż powstało wiele lat po wojnie, świat, który wspominała Izabela Czajka Stachowicz, dawno już nie istniał. Może dlatego jej książka przesycona jest taką intensywnością.

Więcej na: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1362

http://czytajcie.blogspot.com/2012/05/izabela-czajka-stachowicz-nigdy-nie.html

 Polecamy także: „ Małżeństwo Po Raz Pierwszy” i „ Dubo..Dubon.. Dubonnet”.

 http://czytajcie.blogspot.com/2012/06/izabela-czajka-stachowicz-mazenstwo-po.html

 http://lubimyczytac.pl/ksiazka/149492/dubo-dubon-dubonnet

Michale Azerrad, Bądź jaki bądź: Historia Nirwany.

Michale Azerrad, Bądź jaki bądź: Historia Nirwany.
Poznań: In Rock Music Press, 2008

Książka przedstawia Nirvanę z najbliższej, niemal intymnej perspektywy. Zawiera długie, wyczerpujące rozmowy ze wszystkimi członkami zespołu oraz ich przyjaciółmi, krewnymi oraz dawnymi i nowymi współpracownikami. Po śmierci Kurta Cobaina książkę uzupełniono o nowy, ostatni rozdział poświęcony ostatnim miesiącom życia założyciela Nirvany i zawierający nie publikowane wcześniej przesłanie artysty i jego bliskich, jakie odczytano podczas ceremonii żałobnych.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47911/badz-jaki-badz-historia-nirvany

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=32011

Edward Guziakiewicz, Radosny Świat Mireczki.

Edward Guziakiewicz, Radosny Świat Mireczki.
Rzeszów: Dreams, 2011

Mam kilka lat, wiatr we włosach, tuzin pytań, wielką wyobraźnię, nie wspomnę o... pomysłach! Sądzę, że gdyby tata wyburzył w domu sufit, to mogłabym zamieszkać z żyrafą. A co w razie deszczu? Hm... podałabym jej parasol! Wiem, jak sadzić grzyby. Wy nie wiecie? Zwyczajnie! Trzeba buty taty zakopać w piasku, a na nie położyć kapelusze lalek! A czy domyślacie się, po co uczyłam chodzić pluszowego misia? Oczywiście by go zabrać ze sobą na basen! A tego, jak zrobić latawiec, już wam nie zdradzę.
Powiem tylko, że każdy dzień można spędzić ciekawie. Mireczka

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/103448/radosny-swiat-mireczki

 http://urwisy.guziakiewicz.pl/radosny.htm

 http://czytankimadlen.blogspot.com/2012/03/radosny-swiat-mireczki-edward.html

Liza Marklund, Miejsce w słońcu.

Liza Marklund, Miejsce w słońcu.
Warszawa: Czarna Owca, 2012

Szwedzka dziennikarka i pisarka Liza Marklund zdobyła rozgłos dzięki popularnej serii kryminałów o reporterce śledczej Annice Bengtzon. Dwa z nich doczekały się już ekranizacji. "Miejsce w słońcu" to ósmy tom cyklu, kontynuacja bestsellerowego "Dożywocia". Akcja powieści rozgrywa się w nazistowskich Niemczech, w szwedzkiej Sörmlandii lat pięćdziesiątych, we współczesnym Sztokholmie, a także w Hiszpanii i w Maroku.

Włamanie, pozornie przypadkowe, kończy się śmiercią całej szwedzkiej rodziny. Małżonkowie, dwoje dzieci i babcia duszą się od trującego gazu w swoim domu na hiszpańskiej riwierze. Reporterka kryminalna Annika Bengtzon dostaje zlecenie, by obserwować postępy śledztwa. Niechętnie przybywa na miejsce zbrodni, do nadmorskiego kurortu - Marbelli. Jednak z czasem całkowicie angażuje się w rozwiązywanie zagadki tajemniczego morderstwa. Aby zdobyć potrzebne informacje będzie musiała wejść w zdeprawowany świat celebrytów, gwiazd sportu i międzynarodowych finansistów. Pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami, zemsta za sprawę sprzed lat - w powieści "Miejsce w słońcu" Annika Bengtzon zostanie wciągnięta w niezwykle niebezpieczną intrygę...

Więcej na:

http://merlin.pl/Miejsce-w-sloncu_Liza-Marklund/browse/product/1,1064093.html?gclid=CLmYpbWIz7YCFYRQ3godizgAUA#fullinfo

http://szwedzkiekryminaly.pl/liza-marklund-miejsce-w-sloncu/

Stephen King, Czarna Bezgwiezdna Noc.

Stephen King, Czarna Bezgwiezdna Noc.
Warszawa, Albatros, 2011

"Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James na pierwszych stronach swojego emocjonującego wyznania, które tworzy 1922, pierwszą z czterech niezwykle mrocznych, fascynujących opowieści Stephena Kinga, połączonych tematem kary. Dla Jamesa ów obcy budzi się gdy jego żona Arlette proponuje sprzedanie rodzinnego domu i wyjazd do Omaha wprawiając w ruch makabryczną spiralę morderstwa i szaleństwa. W Big Driver tajemnicza pisarka o imieniu Tess spotyka nieznajomego podczas długiej drogi do Massachusetts kiedy jedzie skrótem do domu ze spotkania klubu książki. Zgwałcona i porzucona na śmierć Tess obmyśla zemstę, która postawi ją twarzą w twarz z kolejnym obcym: tym wewnątrz niej samej. Fair Extension, najkrótsza z opowieści jest prawdopodobnie najbardziej nieprzyjemną i najzabawniejszą ze wszystkich. Zawarcie paktu z diabłem nie tylko ratuje Harry'ego Streetera od raka ale też bogato wynagradza za życie pełne urazy. Kiedy mąż Darcy Anderson wyjeżdża w kolejną podróż służbową, ona udaje się do garażu szukając baterii. Potyka się o pudełko pod stołem i odkrywa obcego wewnątrz swojego męża. To przerażające odkrycie oddane z jeżącą włosy intensywnością definitywnie kończy dobre małżeństwo - Good Marriage. Podobnie jak 'Cztery pory roku' i '4 po północy', które stworzyły takie filmowe hity jak 'Skazani na Shawshank' i 'Stań przy mnie', 'Czarna bezgwiezdna noc' dowodzi, że Stephen King to mistrz długich opowieści.

Więcej na: http://www.czarnabezgwiezdnanoc.pl/

lubimyczytac.pl/ksiazka/57944/czarna-bezgwiezdna-noc

http://www.polityka.pl/.../1516710,1,recenzja-ksiazki-stephen-king-czarna-...

 

Kimon Sebag Montefiore, Katarzyna Wielka i Potiomkin.

Kimon Sebag Montefiore, Katarzyna Wielka i Potiomkin.
Warszawa: Magnum, 2013


Druga w wielkim stylu biografia pióra autora Stalina. Dworu czerwonego cara. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/172942/katarzyna-wielka-i-potiomkin

 

Wiesław Weiss, Kult. Biała Księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach

Wiesław Weiss, Kult. Biała Księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach
Warszawa: Kosmos, 2009

KULT jest bezsprzecznie jednym z największych polskich zespołów, który w ciągu 27 lat, zyskał sobie nie tylko olbrzymie rzesze fanów, ale zarazem uznanie krytyków. Kazik Staszewski, niejednokrotnie zaskakuje niekonwencjonalnymi tekstami. Mimo to pozostaje autorytetem zarówno młodzieży jak i dorosłych.

„KULT. BIAŁA KSIĘGA” to nie tylko oficjalna książka opowiadająca historię każdej piosenki jednego z największych polskich zespołów, ale zarazem wysokiej klasy album, prezentujący niespełna tysiąc zdjęć, z których większość nie była nigdy dotąd publikowana.

Wiesław Weiss przez bardzo długi czas zbierał materiały robiąc wnikliwe wywiady ze wszystkimi osobami, które kiedykolwiek były związane z zespołem. Zawartość każdej płyty analizowana jest, więc, w różnych ujęciach, poprzez pryzmat osób z nią związanych. To pozwala uzyskać czytelnikowi niepowtarzalny, wielowymiarowy, obraz historii KULTU.

Ogrom nowych informacji, przeplecionych faktami, ciekawymi anegdotami i mnóstwem zdjęć, niezwykle przybliżają postać charyzmatycznego Kazika, jak i innych, zarówno obecnych jak i byłych członków zespołu. Ciekawa szata graficzna, jak i wysoka jakość wydania sprawią natomiast, że pozycja ta oprócz swojej unikatowej zawartości będzie stanowiła wyjątkowy element każdej biblioteczki.

Więcej na: http://www.empik.com/kult-biala-ksiega-czyli-wszystko-o-wszystkich-piosenkach-weiss-wieslaw,prod23940092,ksiazka-p

http://wyborcza.pl/1,75475,7290514,Kult__Biala_ksiega__Weiss__Wieslaw.html

C.W. Gortner, Sekret Tudorów.

 C.W. Gortner, Sekret Tudorów.
 Katowice:  Książnica, 2012

Czasy Tudorów były epoką intryg, spisków i... szpiegów.
Lato 1553 roku. Brendan Prescott, sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott zostaje wysłany na dwór królewski, gdzie przychodzi mu wypełnić tajną misję w służbie tajemniczej siostry króla – księżniczki Elżbiety. Wkrótce zostaje podwójnym agentem, wstępując do służby protektora Elżbiety, Williama Cecila, który w zamian przyrzeka wyjawić tajemnicę pochodzenia Prescotta.

Wokół Elżbiety, która stara się ujawnić prawdę na temat złowrogiego zniknięcia jej ciężko chorego brata, króla Edwarda VI, rozgrywa się mroczna intryga. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i zuchwałą damę dworu, Brendan rzuca się w wir gry, którą rządzą półprawdy, kłamstwa i zbrodnia.

Peter Godwin, Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe.

Peter Godwin, Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe.
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013

W połowie 2008 roku, po blisko trzydziestu latach despotycznych rządów, przywódca Zimbabwe, osiemdziesięcioczteroletni Robert Mugabe, spotkał się ze swoim biurem politycznym. Właśnie przegrał wybory, ale zamiast oddać władzę, postanowił rozpocząć brutalną kampanię mającą na celu zastraszenie obywateli. Dziennikarz i pisarz Peter Godwin jako jeden z nielicznych zdołał wjechać do Zimbabwe, by zdać sprawozdanie z tych wstrząsających wydarzeń. Podejmując spore ryzyko, Godwin podróżuje do spalonych wiosek, ogląda plutony egzekucyjne, rozmawia z ukrywającymi się przywódcami opozycji, ostatnimi białymi farmerami, duchownymi i dyplomatami, którzy z narażeniem życia usiłują położyć kres tyranii. "Strach" to przejmująca opowieść o narodzie sterroryzowanym przez szalejącego despotę. W 2011 roku Strach został uznany za książkę roku przez „The New Yorker”, „The Economist” i „Publishers Weekly”.

 Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/121359/strach-ostatnie-dni-roberta-mugabe

http://mariuszrakoski.pl/horror-zimbabwe-peter-godwin-strach-ostatnie-dni-roberta-mugabe/

Brad Tolinski, Światło i cień: Jimmy Page w rozmowach.

Brad Tolinski, Światło i cień: Jimmy Page w rozmowach.
Wrocław: Bukowy Las, 2012

Książka powstała na kanwie obszernych wywiadów, przeprowadzanych z Jimmym Page’em w ciągu ponad 20 lat przez dziennikarza muzycznego Brada Tolinskiego, któremu udało się zdobyć zaufanie niechętnego mediom muzyka. Światło i cień to opowieść o całej karierze Page’a, poczynając od lat najwcześniejszych, gdy wybijał się na pozycję czołowego angielskiego gitarzysty sesyjnego, który współpracował z artystami tej miary, co: Tom Jones, Shirley Bassey, Burt Bacharach, Eric Clapton oraz zespoły Kinks i The Who. Jimmy Page szczerze i bezpośrednio zwierza się z dekadenckich, a zarazem niezwykle twórczych lat grania w Led Zeppelin, z bardzo energetycznych relacji łączących go z innymi członkami zespołu – Robertem Plantem, Johnem Bonhamem i Johnem Paulem Jonesem – a także przedsięwzięć, którym się później oddawał. Oprócz wiwisekcji najważniejszych utworów Led Zeppelin, w tym Stairway to Heaven, Whole Lotta Love i Kashmir, artysta odnosi się też do rewelacyjnych tras koncertowych. Opowiada o fascynacji okultyzmem, o spotkaniu z Elvisem Presleyem, a nade wszystko o powstawaniu rockowego arcydzieła, za jakie uznano album Led Zeppelin IV, ujawniając jego kulisy. Uzupełnieniem są perełki w postaci m.in. rozmów Jimmy’ego Page’a z innymi mistrzami gitary, w tym Jeffem Beckiem oraz Jackiem White’em.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/159722/swiatlo-i-cien-jimmy-page-w-rozmowach

http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/recenzje/11723-brad-tolinski-swiatlo-i-cien-jimmy-page-w-rozmowach.html

 

Boel Westin, Tove Jansson Mama Muminków.

Boel Westin, Tove Jansson Mama Muminków.
Warszawa: Marginesy, 2012

Po raz pierwszy w Polsce fascynująca biografia fińskiej pisarki Tove Jansson – autorki Muminków. Wspaniała opowieść o malowaniu, pisaniu i Muminkach oraz wspólnym życiu z graficzką Tuulikki Pietilä, autorką wielu rysunków do książek Tove, z którą związana była przez ponad 40 lat, aż do śmierci. Fantastyczne zdjęcia i reprodukcje nigdzie dotąd nie publikowane tworzą niezwykły klimat tej niezwykłej książki.

Autorka książki, profesor Boel Westin jest szwedzką profesor literatury i światowym autorytetem, jeśli chodzi o twórczość Tove Jansson. Dzięki swojej pracy naukowej i fascynacji Tove, Westin stała się bliską przyjaciółką artystki. Po jej śmierci otrzymała dostęp do prywatnego archiwum Janssonów, pełnego listów, notatek oraz, oczywiście, rysunków. Na ich podstawie powstała biografia mamy Muminków. Któż nie zna bajek o rodzinie i przyjaciołach niewielkich, białych stworków, jakimi są Muminki. Można je lubić, lub ich nie znosić, ale nie można ich nie znać. Podobnie, jak nie można nie znać barwnego życia ich twórczyni. Tove Jansson zasłynęła przede wszystkim (a w świadomości wielu, tylko) jako autorka serii o Muminkach. Jednak w momencie, gdy te białe stworki rodziły się (notabene w bólach) była już cenioną artystką, rysownikiem, grafikiem, pisarzem. Mimo, iż Muminki przyniosły jej wielką sławę i artystyczną nieśmiertelność, do końca szukała, dążyła. Zachęcam do lektury.

Więcej na:

lubimyczytac.pl/ksiazka/153597/tove-jansson-mama-muminkow‎

http://mlodapisarkaczyta.blox.pl/2012/12/Tove-Jansson-Mama-Muminkow-Boel-Westin.html

http://zwierciadlo.pl/2013/kultura/ksiazka/tove-jansson-mama-muminkow-recenzja

Mick Jagger, The Rolling Stones: 50 lat.

Mick Jagger, The Rolling Stones: 50 lat.
Warszawa: Amber, 2012

Wysmakowany album – ponad 1000 kolorowych i czarno-białych zdjęć.
Jedyna oficjalnie autoryzowana książka upamiętniająca rocznicę 50-lecia legendarnego zespołu – nadzorowali ją, poprzedzili wstępami i opowiedzieli sami członkowie zespołu.
Oto historia naszych pięćdziesięciu fantastycznych lat. Zaczęliśmy jako zespół bluesowy grający w klubach, a potem zapełnialiśmy największe stadiony świata, urządzając widowiska, jakich żaden z nas nawet sobie nie wyobrażał. Przygotowany pod naszym nadzorem album zawiera najlepsze z najlepszych fotografie i ulotne pamiątki z naszych, a także spoza naszych archiwów.

Więcej na: http://www.empik.com/the-rolling-stones-50-lat-jagger-mick-richards-keith-watts-charlie-wood-ronnie,p1053358416,ksiazka-p?gclid=CPbK9tiZ47YCFcRd3godNUgAYQ

http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114526,12116299,Wariat__geniusz__Mick__Skandalizujaca_ksiazka_na_50_lecie.html

 

 

Stefan Wroński, Dzidek.

Stefan Wroński, Dzidek.
Warszawa: Prószyński i S-ka, 2013

Dzidek prowadzi łobuzerski tryb życia, zadziera z kim popadnie, ma paczkę kumpli – też niezłych andrusów. Wkrótce wpakuje się w naprawdę poważną aferę. Jego rodzina jest bowiem w posiadaniu niezwykle cennej ikony, a ta staje się przedmiotem zainteresowania szemranych postaci z bandyckich zakamarków Woli…
„Dzidek” to opowieść o Warszawie, o mieście kamieniczników, kupców, Żydów, muzyków, awanturników, doliniarzy i pijaków… Historia o dorastaniu, rodzinie, miłości – słowem o czasach beztroski, nad którymi nieuchronnie zbierają się czarne chmury, by w końcu zmienić się w hitlerowską nawałnicę.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/165187/dzidek

Christopher Andersen, Mick: szalone życie i geniusz Jaggera.

Christopher Andersen, Mick: szalone życie i geniusz Jaggera.
Kraków: Insignis, 2012

Przez długie lata Mick Jagger zazdrośnie strzegł swoich tajemnic. W pięćdziesiątą rocznicę pierwszego koncertu grupy Rolling Stones dziennikarz i autor bestsellerowych książek Christopher Andersen zrywa maskę, za którą ukrywa się jedna z najbardziej enigmatycznych ikon muzycznego świata.

Na podstawie wielu wywiadów m.in. z przyjaciółmi Jaggera, z członkami jego rodziny, współpracownikami z branży muzycznej, żonami i zastępami kochanek Anderson sporządził portret geniusza rocka, którego życie na krawędzi pozwoliło mu zbić majątek o wartości 400 milionów dolarów.
Książka ujawnia wiele nieznanych jak dotąd faktów z życia, m.in. związki Jaggera z rodziną królewską, w tym z księciem Williamem i Kate Middleton oraz kontakty z Madonną, Angeliną Jolie, Umą Thurman i Carlą Bruni.

Biografia Jaggera - skandalizująca, obrazoburcza i cały czas przykuwająca uwagę - jest taka, jak osoba, którą opisuje, taka jak sam Mick.

Więcej na: http://merlin.pl/Mick-Szalone-zycie-i-geniusz-Jaggera_Christopher-Andersen/browse/product/1,1165583.html?gclid=CO2Op7-c47YCFcpb3godI1YAug#fullinfo

http://kultura.newsweek.pl/seks-z-mickiem-jaggerem,99040,1,1.html

Jaworska Mirka, Syndrom Czerwonej Hulajnogi.

Jaworska Mirka, Syndrom Czerwonej Hulajnogi.
Warszawa: Prószyński i S-ka, 2013

Wzruszająca autobiograficzna historia rodzinna, z optymistycznym, emanującym pozytywną siłą przesłaniem.
Pewnego dnia okazuje się, że Michał potrzebuje szczególnego wsparcia. Powodem kłopotów jest autyzm. Szybko staje się jasne, że rodzina zostaje sama, lekarze i pedagodzy nie potrafią albo nie chcą pomóc. Mama Michała nie chce się jednak poddać i wbrew wszystkiemu wierzy, że może się udać.
Książka o miłości. Wielkiej, prawdziwej, trudnej i tragicznej. Autentyczna historia walki o szczęście dziecka, które inaczej rozumie świat. Opowieść o samotności, ale też nadziei. Uświadamia wagę każdej chwili.

Więcej na: http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,64468

http://polscyautorzy.pl/index.php/recenzje/293-syndrom-czerwonej-hulajnogi-mirka-jaworska-proszynski-i-s-ka

 

Małgorzata Puczyłowska, Być dzieckiem legendy. Część 1.

Małgorzata Puczyłowska, Być dzieckiem legendy. Część 1.
Gdańsk: Wydawnictwo White Ink Studio, 2012

Książka „Być dzieckiem Legendy” dziennikarki Małgorzaty Puczyłowskiej jest wynikiem jej wieloletniej pracy w zawodzie, w trakcie której spotykała się z bliskimi bohaterów jej opowieści. Autorka przybliża sylwetki ludzi znanych i lubianych, którzy już odeszli, jednak zaznaczyli się w naszej pamięci nie tylko przez ciekawe, twórcze życie, ale też często przedwczesną, zaskakującą, nieprawdopodobną wręcz śmiercią. Ewa Sałacka zmarła w kwiecie wieku od ukąszenia osy, pozostawiając ukochaną 12-letnią wówczas córkę. Jacek Chmielnik odszedł równo 5 lat temu, gdy poraził go prąd w jego letnim domu. Daria Trafankowska przegrała z nowotworem, ale swoją heroiczną walką dała przykład wielu chorym, którzy ją kochali i tak jak ona postanowili walczyć o swoje życie. Dziś fundacja jej imienia ratuje życie innym artystom. Andrzeja Zauchę zastrzelił szaleniec, osierociwszy w ten sposób jedyną córkę piosenkarza, której trzy lata wcześniej zmarła też matka. Grzegorz Ciechowski zmarł na tętniaka serca w przeddzień Wigilii 10 lat temu, a wydaje się, jakby to było wczoraj. Tłumy fanów Republiki co roku zbierają się przed świętami w jego rodzinnym mieście, by uczcić jego pamięć. Aleksandra Śląska, Roman Wilhelmi, Kazimierz Brusikiewicz, Ada Rusowicz, Kasia Sobczyk, Krzysztof Klenczon – to były wielkie legendy jeszcze za swojego życia. Wiemy, jakimi byli artystami, co pozostawili po sobie, ale jakimi byli ludźmi? Jak wspominają ich własne dzieci, o których istnieniu niektórzy czytelnicy dowiedzą się dopiero z tej książki. Jak one same odnalazły się w świecie mierząc się z legendą uwielbianych rodziców, którzy w domu byli po prostu ludźmi ze swymi zaletami, ale też ułomnościami. Jak to jest być dzieckiem legendy? Opowiedzą o tym odnalezieni przez autorkę w różnych zakątkach świata potomkowie wyżej wspomnianych artystów.

Więcej na http://www.empik.com/byc-dzieckiem-legendy-czesc-1-puczylowska-malgorzata,p1063062952,ksiazka-p

Iza Komendołowicz, Elka.

Iza Komendołowicz, Elka.    
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012

Odważny i autentyczny portret Elżbiety Czyżewskiej - jednej z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych polskich aktorek lat sześćdziesiątych. Kobiety o wielkiej osobowości, talencie i sile przetrwania. Kochano ją i nienawidzono.
Sukcesy i porażki, miłość i samotność, zmaganie się z chorobą alkoholową i nowotworową, wyrazisty obraz filmowego środowiska artystycznego, pełnego romansów, intryg i bezwzględnej rywalizacji. Historia oryginalnej, dumnej, inteligentnej kobiety, ale także okrutnej, pogubionej, ukrywającej bolesne wydarzenia z dzieciństwa. Była zjawiskowa, zabójczo ponętna, cały czas na scenie życia, zachłanna miłości, akceptacji. Kolekcjonowała role i ludzi. Całe życie walczyła żeby uratować siebie.
Losy Czyżewskiej, jej kolejne wzloty i upadki śledzi się z napięciem i zainteresowaniem, jak historie największych i najtragiczniejszych bohaterek XX wieku.
O Aktorce opowiadają znani aktorzy, reżyserzy, pisarze, artyści, przyjaciele, znajomi, z Polski i Ameryki, m.in. Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Agnieszka Holland, Bohdan Łazuka, Kazimierz Kutz, Omar Sangare, Zofia Czerwińska, Daniel Passent, Barbara Sass, Barbara Krafftówna, Zuzanna Olbrychska – Łapicka, Nancy Weber. Z opowieści wyłania się wielowymiarowy portret "Elki", fakty z jej życia pokazane są w zupełnie nowym świetle i kontekstach. Książka ilustrowana bogatym materiałem zdjęciowym i dokumentami.
Odkryta przez Stanisława Bareję, stworzyła wyraziste kreacje w komediach (Mąż swojej żony, Żona dla Australijczyka, Małżeństwo z rozsądku, Gdzie jest generał). Czyżewska, uważana wówczas za królową polskich komedii, miała na swoim koncie także znaczące role dramatyczne- zagrała m.in. u Kazimierza Kutza w Milczeniu, u Aleksandra Forda w Pierwszym dniu wolności, a u Wojciecha Jerzego Hasa wystąpiła w jego najsłynniejszym obrazie Rękopisie znalezionym w Saragossie. Aktorka występowała też w filmach Jerzego Skolimowskiego. Związana z Teatrem Dramatycznym zdobywała uznanie jako aktorka teatralna. W błyskawicznym tempie zdobyła popularność, wielokrotnie nagradzana (m.in. Złote i Srebrne Maski).
W roku 1967, prześladowana przez władze, wyemigrowała do Nowego Yorku wraz z mężem –Dawidem Halberstamem (amerykańskim dziennikarzem wydalonym z Polski za krytykę W. Gomułki). W ciągu 33 lat tam przeżytych zagrała wiele epizodów i drobnych ról w wielu filmach i serialach (m.in. w Pozytywce, Seksie w wielkim mieście) występowała na deskach scen off- Brodwayu, została uhonorowana nagrodą nowojorskiej krytyki. Nigdy nie wróciła do Polski na stałe, od lat 80-tych gościnnie wystąpiła m.in. w Debiutantce Barbary Sass, Limuzynie Daimler-Benz Filipa Bajona, S@motności w sieci.
Czyżewska zmarła 17 czerwca 2010 roku w nowojorskim szpitalu, przegrywając walkę z rakiem.

Więcej na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/125463/elka

Eric-Emmanuel Schmitt, Kobieta w lustrze.

Eric-Emmanuel Schmitt, Kobieta w lustrze.
Kraków: Wydawnictwo Znak, 2012

Życie to coś więcej.
Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.

Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.
Na pozór dzieli je wszystko.
Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.

Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy.
W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.

Więcej na: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/125331/kobieta-w-lustrze

Annick Cojean, Kobiety Kaddafiego.

Annick Cojean, Kobiety Kaddafiego.
Warszawa: Wydawnictwo Prószyński Media, 2013

Porywane, gwałcone, upokarzane… Taki był los kobiet podporządkowanych przyjemności Kaddafiego. W swojej wstrząsającej książce Annick Cojean oddaje im głos.
W listopadzie 2011 roku Annick Cojean opublikowała w „Le Monde” artykuł, w którym opisała historię młodej kobiety uprowadzonej przez libijskiego przywódcę i wcielonej do jego „haremu”.
Soraya opowiedziała dziennikarce swoją poruszającą, pełną upokorzeń i cierpienia historię. Zauważona przez wodza jako piętnastolatka podczas szkolnej uroczystości, została porwana i wcielona do jego żeńskiej gwardii przybocznej, była przetrzymywana i przez wiele lat wykorzystywana. Ucieczka w przededniu rewolucji nie zwróciła jej jednak wolności – doświadczenie życia w twierdzy Bab al-Azizia u boku Kaddafiego złamało jej życie.
Soraya nie była jedyna. Podobny los spotkał setki libijskich kobiet.
Annick Cojean, chcąc dociec prawdy o ich losie, udała się do Trypolisu, by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, które ujawniło wstrząsające informacje dotyczące słynnych „Amazonek” oraz obnażyło ukrywane fakty z życia osobistego Kaddafiego. Autorka dotarła do najważniejszych osób z jego otoczenia i – przełamując tabu – pokazała prawdziwą twarz hołubionego przez Europę drapieżnego władcy oraz ponury los jego ofiar.

Wiecej na : http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,64432

Jonathan Cott, Yoko i John: dni, których nigdy nie zapomnę.

Jonathan Cott, Yoko i John: dni, których nigdy nie zapomnę.
Kraków: Znak Litera Nova, 2013

Gdy się poznali, podarowała mu karteczkę z napisem »Oddychaj«. Tak rozpoczęła się najpiękniejsza w dziejach popkultury definicja słowa »kochaj«.

Wielu zarzucało Yoko, że to z powodu szalonej miłości do niej Lennon porzucił Beatlesów.
Ci, którzy znali Yoko i Johna naprawdę dobrze, wiedzieli, że była dla niego największą inspiracją i to dzięki niej rozwinął się jako artysta.

On: niekwestionowana ikona kultury XX wieku.

Ona: awangardowa artystka, wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu. Studiowała razem z dziećmi cesarza Hirohito. W jej żyłach płynie krew cesarza z IX stulecia. Jako jedna z niewielu może się pochwalić współpracą z tak różnymi muzykami, jak John Cage, Ornette Coleman i Lady Gaga.

Mało kto poznał tę parę tak dobrze jak Jonathan Cott, który przyjaźnił się z nimi od 1968 roku. Przez cały ten czas był jedną z najbliższych im osób – widział ich w najbardziej intymnych chwilach, odwiedzał ich w apartamentach, bywał z nimi w studiach nagraniowych i na imprezach towarzyskich. Przegadał z nimi niejedną noc.
To on jako pierwszy rozmawiał z Lennonem, gdy ten poznał Yoko – i to on przeprowadził z nim ostatni wywiad prasowy na 3 dni przed śmiercią muzyka.

Więcej na:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/164348/yoko-i-john-dni-ktorych-nigdy-nie-zapomne


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia