Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Powinszowania w Dniu Imienin

Poniedziałek 22 luty 2021, 08:00
Do Czwartek 18 marzec 2021

W nawiązaniu do tradycji z dwudziestolecia międzywojennego Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Powinszowania w Dniu Imienin" i przesyłania życzeń imieninowych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.  

W czasie walk o niepodległość, jak i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim. Środowisko literatów często wspierało działania Marszałka. Już w 1918 r. z Polski manifestacyjnie wysyłano życzenia Piłsudskiemu do więzienia w Magdeburgu. Po wojnie za sprawą wybitnych poetów i nie tylko powstawały „powinszowania w dniu imienin”. Życzenia płynęły do Belwederu, Sulejówka a nawet na Maderę dokąd Piłsudski wyjechał dla podratowania zdrowia. Również po śmierci Marszałka organizowano uroczystości imieninowe.

 

Życzenia można nadsyłać do 18 marca 2021 r. :

  • pocztą tradycyjną na adres Biblioteki lub dostarczyć osobiście (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź)

lub

  • pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

W Bibliotece na uczestników akcji będą czekały książkowe upominki!

Wybrane życzenia zostaną udostępnione na stronie i Facebooku WBP w Łodzi oraz odczytane podczas „Imienin Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego”, które odbędą się online 19 marca 2021 r.

PS. Życzenia mogą być podpisane imieniem i nazwiskiem, pseudonimem lub przesłane anonimowo. Może je napisać każdy, bez względu na wiek, obywatelstwo, miejsce zamieszkania. Forma i długość tekstu są dowolne.

W przypadku podania pseudonimu lub przesłania życzeń anonimowo nie jest wymagane wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Jeśli ktoś chciałby podpisać życzenia imieniem i nazwiskiem prosimy o przesłanie życzeń wraz z wypełnionym krótkim formularzem zamieszczonym na stronie www.wbp.lodz.pl.

Regulamin

Wróć

Partnerzy