Łódzkie Czyta

Spotkanie Podróżnicze – „Na Jedwabnym Szlaku” w Łęczycy

12 października 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publiczne w Łęczycy zorganizowała dla swoich czytelników i przyjaciół biblioteki spotkanie podróżnicze „Na Jedwabnym Szlaku”. Tematem przewodnim była herbata i książka „Tysiąc szklanek herbaty” Roberta „Robb” Maciąga – podróżnika, pedagoga, autora książek podróżniczych.

"Tysiąc szklanek herbaty" to w gruncie rzeczy nie jest książka o jedwabnym szlaku, lecz raczej o ludziach, którzy nim podążają, i o ludziach, którzy żyją na jego trasie. O ludziach i o spotkaniach z nimi przy tytułowej herbacie. Ta herbata - jak pisze autor - jest zawsze gorąca, tak jak zaproszenie do domu.

Robert Maciąg zabrał nas w podróż  Jedwabnym szlakiem a herbata była przyczynkiem do poznania ciekawych, sympatycznych i niezwykle gościnnych ludzi.  Była to podróż o ludziach, mało znanych miejscach, dla większości z nas niedostępnych i tajemniczych.

Jedwabny szlak. Otoczony nimbem tajemniczości, budzący baśniowe skojarzenia, przecinający miasta, których nazwy przywołują w pamięci historie z Księgi tysiąca i jednej nocy. Szlak kupców, podróżników i poszukiwaczy przygód, lecz również miejsce spotkań i wymiany myśli filozofów, mistyków, świętych mężów. Droga, którą na zachód podążały jedwab, żelazo i papier, w przeciwnym kierunku - złoto, perfumy i żywność, a w obydwie strony - idee, opowieści i legendy.

Spotkanie podróżnicze Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Partnerzy