Łódzkie Czyta

"Rozpisani, oczytani z biblioteką obeznani" - wieluńska książnica i jej filie biblioteczne.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w dniach 5 - 24.10.2017 r. realizowała projekt „Rozpisani, oczytani, z biblioteką obeznani”. W ramach przedsięwzięcia odbyło sie 14 spotkań literacko-artystycznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych gminy Wieluń. Spotkania odbyły się w filiach bibliotecznych w Masłowicach, Rudzie, Turowie oraz w Fili dla Dzieci.

Gośćmi spotkań byli: Marianna Oklejak – ilustratorka; Zofia Stanecka, Paweł Beręsewicz, Jakub Skworz – pisarze oraz Jarosław Górski, który przeprowadził warsztaty kreatywnego pisania.

Przedsięwzięcie sfinansowane było ze środków Fundacji PZU.

"Dzikie kolory - warsztaty plastyczne w bibliotece:

6 października 2017 r. w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu odbyły się warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak. Młodzi artyści tworzyli swoje dzieła za pomocą tylko 3 kolorów: magenta, yellow i cyan. Motywem przewodnim prac były odczucia związane z wcześniej wymienionymi kolorami oraz własna inwencja twórcza. Królowały uśmiech, energia i dobra zabawa. Na zakończenie warsztatów odbył się wernisaż prac, podsumowujący działania małych artystów.
Warsztaty plastyczne odbyły się również w naszych filiach bibliotecznych : w Rudzie (5.10), Masłowicach (5.10) i Turowie (6.10).

"Twórczo i z wyobraźnią"

Tym razem w dniach 9.10 i 10.10.2017 r. gościem Filii Bibliotecznych w Rudzie, Masłowicach i Turowie była Zofia Stanecka, autorka serii książek o 5 letniej Basi, dziewczynce w bluzce w paski. Podczas spotkania z najmłodszymi czytelnikami, pisarka opowiadała m.in. o swojej drodze twórczej, ulubionych lekturach i przyjaźni i z Ireną Jurgielewiczową. Przybliżyła również słuchaczom jak powstaje książka, kto pracuje nad jej powstaniem i ostatecznym kształtem. Zofia Stanecka zachęciła czytelników do wspólnego tworzenia fabuły książki. Dzieci opowiadały wymyślone przez siebie historie, z których ostatecznie powstały interesujące opowieści.

„Baw się czytaniem”

12 października 2017 r. gościem Fili dla Dzieci MiGBP w Wieluniu był Paweł Beręsewicz, autor książek: „Więcej niż klub”, „A niech to czekolada” , „ Pieniądze albo kasa”. Spotkanie przebiegło w niecodzienny sposób. Autor sam wcielił się w rolę prowadzącego, a zaproszonymi gośćmi byli wybrani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu : Giovanni, Rozalia i Arek. Tematy rozmów odnosiły się do konkretnych publikacji autora. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyszłości książek i czytelnictwa oraz dzielili się swoimi zainteresowaniami. Zaproszony gość pokazał, jak świetnie można spędzać czas z książką, a całe spotkanie przebiegło w miłej, pełnej żartobliwych sytuacji atmosferze.
Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na pytania młodych czytelników oraz podpisywał swoje publikacje.

"Warsztaty kreatywnego pisania"

W dniach 16 i 17 października 2017 r. w Filii dla Dzieci oraz w Filiach Bibliotecznych w Rudzie i Masłowicach, miały miejsce warsztaty kreatywnego pisania. Zajęcia edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych, przeprowadził humanista, dziennikarz i pisarz Jarosław Górski. Podczas spotkań, młodzi adepci sztuki pisarskiej tworzyli wiersze i opowiadania. Teksty powstały na kanwie historii, które dzieci opowiedziały podczas spotkania. W trakcie podsumowania zajęć, prowadzący warsztaty Jarosław Górski stwierdził, iż młodzi czytelnicy wykazali się dużym talentem i kreatywnością. Pisarz zachęcał uczniów do tworzenia własnych tekstów i systematycznego samodoskonalenia się w tym zakresie.

Spotkania autorskie z Jakubem Skworzem

24.10.2017 r. gościem Filii Bibliotecznych w Rudzie i w Masłowicach był Jakub Skworz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Zaproszony gość opowiadał o tytułowej postaci jednej ze swoich publikacji – księżniczce Adeli. Motywem przewodnim spotkania była zazdrość. Podczas zajęć dzieci układały puzzle oraz miały za zadanie narysować prezent dla bliskiej osoby. Autor przygotował niespodziankę dla uczestników spotkania. Dzieci wyciągały z worka rekwizyty, nazywały je, a następnie dopasowywały do nich czynności lub zawody z nimi związane. Jakub Skworz ukazał dzieciom jak ważna jest niematerialna wartość prezentu oraz jak wspaniale można spędzać czas z książką.

Program projektu obfitował w wiele atrakcji. Uczestnicy wszystkich zajęć byli bardzo zadowoleni z udziału w nich. Przygotowane formy zajęć spełniały zadania kulturalne, edukacyjne i wychowawcze.


Partnerzy