Łódzkie Czyta

Miłość nie wszystko wybaczy

Czy miłość wszystko wybaczy? Losy wielu par kochanków dowodzą, że choć miłość często bywa wymagająca, w wielu przypadkach trwa do przysłowiowej grobowej deski.

Goście, licznie zgromadzeni w naszej bibliotece na walentynkowym spotkaniu 14 lutego, wysłuchali opowieści o różnych odcieniach miłości, w oparciu o losy rzeczywistych i literackich bohaterów.

Gawęda przeplatana była muzyką i krótkimi fragmentami filmów, w których zaprezentowano najsłynniejsze sceny pocałunków. Ewa Jaśkiewicz przedstawiła historię miłości Abelarda i Heloizy, Jana III Sobieskiego i Marysieńki oraz Johna Lennona i Yoko Ono. Joanna Chachuła opowiedziała o trudnym związku Fridy Kahlo i Diega Rivery oraz o losach Marka Grechuty i jego żony Danuty. Małgorzata Szymlet-Piotrowska przedstawiła bohaterów swojej ulubionej książki Paulliny Simons oraz dzieje ich miłości na tle tragedii oblężonego Leningradu.

W wypowiedziach Pań nie zabrakło mnóstwa ciekawostek - dowiedzieliśmy się, że Abelard został wykastrowany, Grechuta cierpiał na cyklofrenię, Yoko Ono była uznawana za złego ducha Johna, Diego Rivera, oględnie mówiąc, nie był tytanem wierności, a Marysieńka Sobieska urodziła 17 dzieci.
W wielu przypadkach tylko siła uczucia pozwoliła kochankom przetrwać dramatyczne koleje losu.
Spotkanie zakończył konkurs ze słodkimi nagrodami - zebrani zgadywali, z jakiej książki pochodzą wyświetlone na ekranie cytaty.

Autorem relacji jest Paweł Jezierski z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.


Partnerzy