Łódzkie Czyta

Spektakl dla dzieci Na tropie afery, gdzie podziały się litery?! i spotkania z Moniką Sawicką w sieradzkich bibliotekach

Sieradzki Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w ramach promocji czytelnictwa, podobnie jak w poprzednich latach, zdobył fundusze na organizację wydarzeń kulturalnych w sieradzkich bibliotekach. Odbyły się już pierwsze z zaplanowanych w ramach projektu „Biblioteka czeka”, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Sieradza (Zadanie publiczne nr 4 „Wzbogacanie życia kulturalnego Sieradza poprzez imprezy o charakterze środowiskowym, lokalnym i ponadlokalnym”).

W słoneczne południe 23 maja do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu zawitał krakowski Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z przedstawieniem dla dzieci o tym, jak ważne jest czytanie książek. Śledztwo w sprawie afery z zaginionymi literami prowadził detektyw – niejaki Bartłomiej Lupa. Postacie z różnych bajek spotkały się w jednym miejscu i czasie, co spowodowało zamieszanie. Na tradycyjnym tle znanych dzieciom bajek osadzono nowoczesne elementy, które stały się codziennością w naszym życiu – portale społecznościowe, smartfony. Po wielu zabawnych perypetiach związanych z poszukiwaniem podejrzanych, zakończonych happy endem, Lupa wyjaśnił zagadkę przy udziale zgromadzonych dzieci. Detektyw okazał się prawdziwym fachowcem, a dzieci żywo reagowały na jego poczynania, biorąc udział w grach i zabawach słownych oraz pomagając w recytowaniu wierszyków.

5 czerwca najmłodsi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu spotkali się z Moniką Sawicką – dziennikarką i pisarką. Przedszkolaki dowiedziały się, jak powstaje książka i skąd autorka czerpie pomysły na swoje opowiadania i powieści, pisarka zaprezentowała trzy części przygód Kajtka Szczęściarza. W południe pisarka przeprowadziła warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży gimnazjalnej. Ich uczestnicy których wykonali swoją książkę marzeń. O godzinie 16.00 natomiast odbyło się spotkanie dla dorosłych czytelników, na którym Pani Monika Sawicka opowiedziała o swoim debiucie – powieści Kruchość porcelany. Mówiła również o psychologicznych i terapeutycznych aspektach poruszanych przez nią tematów.

Jak widać – biblioteka czeka naprawdę na wszystkich – dzieci, młodzież i dorosłych Czytelników! Niedługo kolejne wydarzenia w ramach projektu Oddziału SBP w Sieradzu: spotkanie autorskie z poczytną autorką książek o kobiecych doświadczeniach w najnowszej historii Polski – Anną Herbich, spotkania dla dzieci z pisarką Agnieszką Gadzińską i wyjątkowy koncert poezji śpiewanej Jana Kondraka.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń