Łódzkie Czyta

Tydzień Bibliotek 2019 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach

Tydzień Bibliotek 2019  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gidlach wypełniony był licznymi spotkaniami ze znanymi i ciekawymi osobami.

 Pierwszą z nich była Pani Elżbieta Stępień- pisarka pochodząca z Radomska, która w dniu 09.05.2019 r. spotkała się z  czytelniczkami z Klubu Miłośników Książki. Debiutancka i niezwykle emocjonalna powieść „Ta Kobieta” stała się inspiracją do dyskusji wśród Pań.

W ramach akcji promującej czytelnictwo „Z książką na walizkach”, gościliśmy Pawła Wakułę – ilustratora prasowego oraz  autora książek dla dzieci. W dniu 10.05.2019 r. uczniowie klas IV mieli  okazję poznać jak wygląda praca rysownika oraz w jaki sposób można opowiedzieć historię Polski w humorystyczny sposób. Ważnym momentem podczas spotkania z Pawłem Wakułą był konkurs literacko-plastyczny, przebiegający pod hasłem „Co w trawie piszczy”.  Autor nagrodził trzy wybrane przez siebie prace – ilustracje do swojej książki, z czego jedna pojechała na finał akcji do Złoczewa.

Niecodzienna lekcja geografii miała miejsce w dniu 13.05.2019 r. za sprawą Piotra Kowalczyka -  podróżnika, geografa, geologa i przewodnika wycieczek, który zabrał uczniów klas V w wirtualną podróż „W pustyni i w puszczy. Śladami Stasia i Nel”. Podczas  spotkania nasz gość  przybliżył jak wyglądają współcześnie miejsca będące na trasie wędrówki bohaterów książki H. Sienkiewicza. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia mieszkańców Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Taka interaktywna lekcja pozwoliła przybliżyć nieznane zakątki świata.

Warsztaty z ilustratorką książek dla dzieci – Iwoną Całą przeprowadzone zostały w dniu 15.05.2019 r. a wzięli w nich udział uczniowie klas I i II. Spotkanie poprzedzone zostało bardzo ciekawymi opowieściami naszego gościa o tym, jak tworzy się książkę, kto jest zaangażowany w jej powstanie oraz jaka jest przy tym rola ilustratora. Pani Iwona zaprezentowała również dzieciom materiały, których używa do rysowania oraz pokazała swoje ilustracje wykonane różnymi technikami plastycznymi do wybranych książek polskich pisarzy, min. Barbary Gawryluk i Michała Rusinka. W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję stworzyć własną pracę plastyczną, wykorzystując rozdane przez ilustratorkę materiały oraz słuchając  jej cennych wskazówek.


Partnerzy