Łódzkie Czyta

Łódź i region

Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii, zespół red. w składzie Robert Kowalski et al.

Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii, zespół red. w składzie Robert Kowalski et al.
Opoczno: Muzeum Regionalne: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, 2011.

Album fotograficzny, starannie wydany przez Muzeum Regionalne i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Opocznie, zawiera zbiór ponad 300 zdjęć przedstawiających miasto, jego zabytki, ważne wydarzenia, uroczystości i przede wszystkim jego mieszkańców. Znajdują się w nim fotografie z końca XIX w., I i II wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego, do lat 50. XX wieku. Fotografie opoczyńskie zostały wyszukane w prywatnych zbiorach mieszkańców. W skład zespołu redakcyjnego, który przez prawie dwa lata gromadził fotografie, weszli: Tomasz Łuczkowski, Robert Kowalski, Jan Siempiński, Bożena Świątek-Mazur oraz Edward Zagdański. Nad merytoryczną stroną publikacji czuwali pracownicy opoczyńskiego Muzeum.

Jest to pierwszy w historii miasta album fotograficzny.

Publikacja jest laureatką Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej za 2011 rok..

Włodzimierz Bakalarczyk, Szachowisko łódzkie lata 1945-2010: od mistrza do amatora.

Włodzimierz Bakalarczyk, Szachowisko łódzkie lata 1945-2010: od mistrza do amatora.
Łódź: Wydawnictwo Astra, 2012.

Publikacja przedstawia łódzkie środowisko szachowe od 1945 r., kiedy następowała odbudowa prężnie działającego w okresie międzywojennym, ale zniszczonego w czasie II wojny światowej życia szachowego. Książka jest w dużym stopniu przekazem subiektywnego oglądu łódzkiego życia szachowego. Autor – również szachista - w formie kalendarium odnotowuje flagowe imprezy, turnieje i mistrzostwa w tej dyscyplinie i udział w nich łódzkich zawodników, zarówno tych sławnych jak i mniej znanych, dla których gra w szachy stała się pasją i którzy tworzyli klimat życia szachowego powojennej Łodzi.

Książka przedstawia także sylwetki łódzkich mistrzów szachowych i zasłużonych działaczy tej dyscypliny. Treść książki dopełniają czarno-białe fotografie i portrety szachistów.

Filmowy pałac ziemi obiecanej: w stronę muzeum: w stronę filmu, red. Ewa M. Bladowska.

Filmowy pałac ziemi obiecanej: w stronę muzeum: w stronę filmu, red. Ewa M. Bladowska.
Łódź: Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK: Muzeum Kinematografii, 2011

Ta dwutomowa publikacja została wydana z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Tom pt. „W stronę Scheiblerów” przedstawia historię znanego rodu – właścicieli największych zakładów włókienniczych w Łodzi, a także jednych z największych w Europie. Autorzy poszczególnych rozdziałów w interesujący sposób kreślą powstanie oraz rozwój „tekstylnego królestwa” znamienitego rodu, opisują zespoły fabryczno-mieszkalne Karola Scheiblera, a także działalność charytatywną fabrykantów.

Tom pt. „W stronę muzeum: w stronę filmu” przybliża czytelnikom historię Muzeum Kinematografii w Łodzi, a także odkrywa dzieje pałacu Scheiblerów, który jest siedzibą Muzeum.

Publikacja ta jest przewodnikiem po zabytkowych wnętrzach pałacu przy Wodnym Rynku, a jednocześnie dokumentem rozwoju łódzkiej kinematografii. Niezaprzeczalnym walorem dwutomowego dzieła jest piękna szata graficzna stworzona przez Pawła Kawińskiego.

Publikacja jest laureatką Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi” w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi za rok 2011.

Violetta Ozminkowski, Magdalena A. Kolczak, Pan doktor i Bóg: Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny.

Violetta Ozminkowski, Magdalena A. Kolczak, Pan doktor i Bóg: Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny.
Warszawa: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012.

Ciekawa biografia ostatniego przywódcy powstania w Getcie Warszawskim, wspaniałego lekarza kardiologa pracującego w Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi.

Publikacja składa się głównie ze wspomnień Jego przyjaciół i współpracowników. Z kart książki wyłania się obraz Doktora – człowieka o nieprzeciętnej osobowości, wybitnego lekarza diagnosty, autorytetu moralnego, a także nieprzejednanego obrońcę ludzi cierpiących i słabszych.

Marka Edelmana wspominają m. in.: syn Aleksander, Seweryn Blumsztajn, Marek Czekalski, Noemi Ekiert, Irena Jaros, Janina Ochojska, Aleksander Smolar, a także lekarze i pielęgniarki ze Szpitala im. M. Pirogowa.

Kazimierz Perzyna, Niedziela: przewodnik.

Kazimierz Perzyna, Niedziela: przewodnik.
Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2012.

Ostatni tomik z serii: Między Piątkiem a Sobotą opisujących dzieje i zabytki gminy Bielawy. Tomików ukazało się sześć. Ten jest siódmy i jest przewodnikiem po Bielawach i okolicach. Autor zaprojektował siedem tras, po jednej na każdy dzień tygodnia, ale jak sam napisał we wstępie „nie uważam za dobry pomysł, żeby przejeżdżać nimi dzień po dniu, gdyż dla dobrego poznania trzeba się do tego dobrze przygotować i po przebyciu trasy też poczytać o tym co przebyliśmy, i nie tylko z przewodnika”. A to co można przeczytać prezentuje autor w obszernej bibliografii. Całość uzupełniają czarno-białe i kolorowe zdjęcia.

Katedra w Łowiczu = Łowicz Cathedral, Adam Bujak; przedm. Andrzej Franciszek Dziuba; tekst główny Stanisław Poniatowski.

Katedra w Łowiczu = Łowicz Cathedral, Adam Bujak; przedm. Andrzej Franciszek Dziuba; tekst główny Stanisław Poniatowski.
Kraków: Biały Kruk, 2012.

Pokazać piękno starego zabytkowego kościoła. Trudne zadanie nawet dla dobrego fotografa. Zdjęcia do tego albumu wykonał jeden z najsłynniejszych polskich fotografików Adam Bujak. Jak to się udało, każdy musi ocenić sam. Mnie te zdjęcia rozczarowały. Kościół jest piękny i pięknie odrestaurowany i to widać. Brakuje mi na nich odrobiny tajemniczości, która tworzy klimat zabytku. Fotografie uzupełnia dwujęzyczna (po polsku i angielsku) historia Bazyliki Katedralnej zwanej "Wawelem Mazowsza”, miejsca pochówku 12 Prymasów. Warto się z tym wydawnictwem zapoznać, a potem obejrzeć oryginał.

(JD)

Grażyna Bąkiewicz, Syn złodziejki.

Grażyna Bąkiewicz, Syn złodziejki.
Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2012.

Wielowątkowa powieść o zabarwieniu kryminalnym ze znakomitymi portretami psychologicznymi. Bohaterem, a jednocześnie narratorem historii jest piętnastoletni Hieronim, syn szefowej łódzkiej mafii, który od lat tuła się po domach dziecka i rodzinach zastępczych. Właśnie uciekł od jednej z nich, by spędzić swoje urodziny z matką. Od chwili, kiedy pojawia się w Łodzi jesteśmy świadkami tajemniczych, niebezpiecznych a czasem niewiarygodnych perypetii nastolatka, którego największym marzeniem jest mieć normalny dom. Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi i książka mogłaby być oryginalnym „przewodnikiem” po zakamarkach naszego miasta, ponieważ Hieronim prowadzi nas drogami, których na pewno nie znajdziemy w typowych informatorach. „Syn złodziejki” to kolejna książka z serii „plus minus 16”, którą warto przeczytać.

(AS)

Jan i Grzegorz K. Jagusiakowie, Pabianiczanie w służbie muz.

Jan i Grzegorz K. Jagusiakowie, Pabianiczanie w służbie muz.
Pabianice: Pracownia Poligraficzno-Introligatorska "Intrograf", 2012.

Książka poświęcona pabianiczanom i instytucjom związanym z działalnością kulturalną w Pabianicach. Autorzy, na 192 stronach, zamieścili około 200 nazwisk malarzy, grafików, muzyków, tancerzy, reżyserów i aktorów. Wśród opisanych artystów znaleźć można takie osobowości, jak Krystyna Mikołajewska, Krzysztof Urbański, Anna Jach, Krystyna Owczarek, Lech Kunka.

Publikacja, zwięzła, bogata w liczne ilustracje, stanowi ciekawe źródło wiedzy o kulturze pabianickiej od końca XIX do XXI wieku, nie wyczerpuje jednak, jak zaznaczają autorzy, wielu zagadnień i może być impulsem do szerszego i pełniejszego opracowania tematu.

(AS)

Kutno poprzez wieki. T. 1, Do 1939 roku; T. 2, Lata 1939-2010, red. Jan Szymczak

Kutno poprzez wieki. T. 1, Do 1939 roku; T. 2, Lata 1939-2010, red. Jan Szymczak.
Kutno, Łódź: Prezydent Miasta Kutno: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego: Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Łodzi, 2011.

„Kutno poprzez wieki” to pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja poświęcona dziejom miasta. W dwóch, liczących łącznie 1508 stron, tomach zaprezentowano wiedzę o historii Kutna, odzwierciedlającą najnowszy stan badań.

Monografia jest ukoronowaniem wieloletniej pracy historyków zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz kutnowskich regionalistów. Została oparta na bogatej podstawie źródłowej. Autorzy sięgnęli do zasobów 30 archiwów w Polsce i Anglii (kościelnych, państwowych, wojskowych, bibliotecznych i archeologicznych). Na podkreślenie zasługuje bogactwo literatury – bibliografia liczy ok. 800 pozycji.

Całość pracy wieńczy rzetelne kalendarium, będące bilansem wydarzeń z lat 1990-2010.

Monografia zaopatrzona jest w twardą oprawę, posiada 1167 ilustracji, 58 planów i map, 25 wykresów i 9 tablic genealogicznych. Tekst pisany w sposób interesujący, uzupełniany jest licznymi ciekawostkami. Zastosowana równowaga między słowem a obrazem bardzo uatrakcyjnia publikację.

„Kutno poprzez wieki” można wykorzystać jako bogato ilustrowany atlas, ciekawą lekturę, przewodnik po mieście (choć to trudne ze względu na jego gabaryty) czy też podręcznik do edukacji regionalnej.

Publikacja jest laureatką Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego” w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej za rok 2011.

(a.c.)

Jens-Jürgen Ventzki, Cień ojca

Jens-Jürgen Ventzki, Cień ojca.
Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012
.

Autor książki wspomnieniowej "Cień ojca”, Jens-Jürgen Ventzki, jest synem nazistowskiego nadburmistrza Łodzi (Litzmannstadt), któremu podlegało getto - Wernera Ventzkiego. Prawdę o niechlubnej przeszłości ojca odkrył przypadkiem w wieku 46 lat podczas zwiedzania wystawy w Muzeum Żydowskim we Frankfurcie nad Menem.

Jens-Jürgen Ventzki w swojej publikacji rekonstruuje dualistyczną postać ojca, którego postrzegał jako kochającego i troskliwego rodzica, a zarazem jako osobę, która nigdy mentalnie nie przestała być członkiem NSDAP, nie przyznając się jednocześnie do współodpowiedzialności za cierpienia i śmierć Żydów z łódzkiego getta. Wiedzę o ojcu Ventzki zdobył nie z osobistych rozmów, lecz w wyniku żmudnych poszukiwań.

Autor prezentuje udokumentowane źródłami fakty oraz ujawnia swoje emocje, towarzyszące odkrywanej prawdzie. Prowadzi czytelnika drogą poszukiwań bolesnej rodzinnej historii oraz prawdziwej tożsamości, pokazuje, z jakimi wewnętrznymi trudnościami muszą się zmagać potomkowie oprawców, stający się w pewnym sensie ofiarami swych przodków.

Pamiętnik relacjonuje również wizyty Jensa-Jürgena Ventzkiego w Łodzi i jego spotkania z byłymi więźniami getta, podległymi nadburmistrzowi.

Licząca 307 stron publikacja wzbogacona jest o ciekawe ilustracje rodzinne i archiwalne, obszerne przypisy oraz bibliografię. Załączono również indeks osób, ułatwiający poruszanie się po książce.

(a.c.)


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia